MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzułmańscy studenci z UMK chcą przerw na modlitwę. Centrum Kultury Muzułmańskiej - Bez przesady, mogą odrobić

Adam Willma
Adam Willma
Wroclaw, Muzulmanskie Centrum Kulturalno-Oświatowe
Wroclaw, Muzulmanskie Centrum Kulturalno-Oświatowe Pawel Relikowski / Polskapress
Wykładowcę z UMK zaskoczył sygnał z telefonu podczas zajęć. To jednemu z indonezyjskich studentów aplikacja przypomniała o Salat (rytualnej modlitwie). Muzułmańscy studenci zwrócili się do uczelni o dostosowanie harmonogramu zajęć do terminarza modlitwy.

- Na UMK studiuje wielu studentów z krajów muzułmańskich. Do tej pory nie było z ich strony oczekiwań dotyczących życia religijnego – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego UMK.

Przerwy - nie, pokój - ewentualnie

Naukowcy w UMK byli zaskoczeni postulatami ze strony studentów. - Sprawa dotyczy grupy studentów Indonezji, którzy chcieliby, aby zaplanować przerwy pomiędzy zajęciami w czasie modlitwy.

Studenci zgłosili sprawę do opiekuna roku, a ten poinformował o ich oczekiwania panią prodziekan Wydziału Humanistycznego.

- Była to prośba ustna, więc póki co sprawa nie ma charakteru formalnego - precyzuje Ewa Walusiak-Bednarek. - Problem był dyskutowany na spotkaniu prodziekanów, ale na razie rozstrzygnięcia nie zapadły. Nieoficjalnie mówi się, że władze UMK chcą przyjrzeć się jak podobne sprawy rozwiązywane są na uczelniach we Francji i w Niemczech. - Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy takiej możliwości – możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym – dla różnych wyznań.

Kierunek na Mekkę znajdą sobie sami

W Centrum Kultury Muzułmańskiej w Poznaniu poinformowano nas, że nie ma potrzeby dostosowywania programu zajęć do modlitwy muzułmańskiej:
- Owszem, jeśli studenci nie mają meczetu, a tak jest w Toruniu, warto byłoby wygospodarować im miejsce. Wystarczy pokój z dywanem, ewentualnie z wykładziną. No i oczywiście miejsce do ablucji, aby mogli się przed modlitwą obmyć. Resztę studenci zorganizują sobie sami. Zwrócą się w kierunku Mekki.

Miejsce na modlitwę dla studentów wyznaczył wcześniej Uniwersytet Łódzki. Znajduje się on w Domu Studenckim Babel.
Czas modlitwy jest, według duchownego, dość elastyczny:

- Mogą odrobić te zaległe modlitwy w domu razem z kolejną modlitwą. To nie jest jakaś skomplikowana sprawa, chociaż wśród muzułmanów jest w tej kwestii wiele sprzecznych stanowisk. Niektórzy są bardzo ściśle przestrzegają czasu. Pierwszą modlitwę mają przed wschodem słońca, o 5:30, później o 11:45, 13:30, 16:00 i około 18:00. Modlitwa piątkowa jest trochę dłuższa, bo połączona jest z kazaniem. Zwykle modlitwa trwa około 5 minut. Taka regularność nie jest jednak bezwarunkowo konieczna według większości.

Niech się modlą po zajęciach

Duchowny w Centrum Kultury Muzułmańskiej przyznaje, że dostosowanie harmonogramu zajęć do potrzeb duchowych studentów w Polsce byłoby dość trudne:
- Pory modlitwy są zależne od położenia słońca. Sprawę komplikowałaby dodatkowo sezonowa zmiana czasu. Owszem, muzułmanin powinien modlić się 5 razy dziennie, ale jeśli obowiązki i regulaminy na to nie pozwalają, nic się nie stanie, jeśli pomodlą się po zajęciach. Tak samo jest na Zachodzie. Studenci, którzy nie są w stanie w ciągu dnia przyjechać na modlitwę do meczetu, więc czekają na koniec zajęć.

W ambasadzie Indonezji w Warszawie, z którą się skontaktowaliśmy, na postulaty studentów zareagowano zaskoczeniem: - To jest ich prywatna inicjatywa, nie słyszeliśmy o niej, a tym bardziej nie była z nami konsultowana.

- Nie dziwię się, że studenci, którzy przyjechali z Indonezji mogą być trochę w szoku - mówi duchowny z Poznania. - U nich czas na modlitwę jest raczej przestrzegany.

W Toruniu studiuje około 140 studentów z krajów muzułmańskich, większość stanowią Turcy.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska