Dzięki tej inwestycji najmniejsze w Bydgoszczy, ale prężnie działające Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, które obecnie mieści się w III LO, zyska nową przestrzeń.
- To będzie nowa jakość muzeum na skalę Bydgoszczy - mówi Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. - Zabiegałem o tę siedzibę już od dawna. Rozmowy nabrały tempa, gdy w 2014 r. obchodziliśmy "Rok Kanału Bydgoskiego". Zorganizowaliśmy wtedy trzykrotnie więcej lekcji muzealnych niż normalnie i ponad 300 warsztatów.
Dofinansowanie unijne
Inwestycja realizowana jest w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Na adaptację zabytkowego pustostanu do nowych potrzeb miasto pozyskało wysokie dofinansowanie - 2,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach ZIT.
- Prace rozpoczęły się w marcu. Wykonuje je firma Wezambud ze Żnina, która w przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Zakończenie prac i odbiory wstępnie planowane są wiosną przyszłego roku. Koszt prac budowlanych to ogółem 2,6 mln zł. Wcześniej zleciliśmy opracowanie niezbędnej dokumentacji.
Przypomnijmy, że obiekt przy ul. Staroszkolnej 10 pochodzi z XIX wieku i wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. W dwukondygnacyjnym budynku z częściowo użytkowym poddaszem powstanie nie tylko interaktywne muzeum, ale też centrum edukacyjno-kulturalne.
Będzie tętnić życiem
- Okole i Wilczak-Jary to jedne z najbardziej zdegradowanych dzielnic w mieście i taka przestrzeń była tu bardzo potrzebna - mówi Tomasz Izajasz. - W centrum popołudniami będą odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. To miejsce udostępnione zostanie także seniorom, członkom kół i klubów turystyki pieszej, kajakowej, rowerowej, stowarzyszeniom rekonstrukcji historycznej oraz innym organizacjom działającym w dzielnicach Okole i Wilczak-Jary. Dodatkowo przy obiekcie powstanie wypożyczalnia sprzętu wodnego i wiata na kajaki. Na terenie przylegającym do muzeum mają odbywać się, m.in. warsztaty zawodów dawnych, łucznictwa i szermierki historycznej.
Jak informuje ratusz, przy centrum będzie parking, a obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z myślą o nich zaprojektowano także zewnętrzny podjazd, a w środku budynku platformę obsługującą dwie kondygnacje.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Dwie stałe wystawy
- W nowej siedzibie muzeum planujemy dwie wystawy stałe - mówi Tomasz Izajasz. - Jedna poświęcona będzie historii Kanału Bydgoskiego, druga żegludze śródlądowej w Bydgoszczy. Będziemy tu prezentować np. modele statków. Nie zabraknie też spotkań z rekonstruktorami historycznymi, bo chcemy też pokazać jak wyglądała Bydgoszcz na przestrzeni wieków. Realizowanie będą też wystawy czasowe dotyczące: szczegółowych zagadnień z zakresu Bydgoskiego Obszaru Wodnego, kanałów w Polsce, a w dalszej perspektywie dróg wodnych na całym świecie, historii tras żeglownych na ziemiach polskich, historii mieszkańców Bydgoszczy i okolic oraz tradycji filmowych w Bydgoszczy.
