Historia dworca w Aleksandrowie Kujawskim sięga 1860 roku. W czasie zaborów był on stacją graniczną między Rosją a Prusami. Pod koniec XIX wieku w rozbudowanym już obiekcie spotkali się car Aleksander II i cesarza niemiecki Wilhelma I.
Szanse na to, że Polskie Koleje Państwowe wyremontują ten wyjątkowy zabytek były nikłe, dlatego w 2010 roku samorząd miasta zdecydował o przejęciu budynku i przywróceniu mu dawnego blasku. Do tej pory udało się wyremontować m.in. wejście wraz z kolumnami, część elewacji zewnętrznej, dachu, posadzkę i sale restauracyjną. Pojawiły się także nowe drzwi, okna, toalety oraz instalacja elektryczna.
Dach jest w tej chwili priorytetem
Zniszczone pokrycie dachowe nad dawną halą sportową znajdującą się w budynku dworca stwarza niebezpieczeństwo. – Dziury i przeciekająca woda mogą spowodować uszkodzenie dobrze zachowanego parkietu – mówi Andrzej Cieśla, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego. – Dlatego też najbliższe kroki, dotyczące remontu naszego dworca będą polegały na naprawie dachu nad halą. Zmienione zostanie odeskowania, zainstalowana blacha tytanowo-cynkowa oraz ocieplenie wraz z orynnowaniem.
Wartość prac to kwota ponad 500 tys. złotych. Udało się ją uzyskać dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ciekawe koncepcje zagospodarowania pomieszczeń
W dalszych perspektywach prac remontowych planowane jest wykonanie elewacji od holu głównego po halę sportową, a także rewitalizacja holu i pozostałych pomieszczeń. – Planujemy stworzyć na dworcu m.in. całoroczny plac zabaw – opowiada burmistrz. – Będzie to miejsce do spędzania czasu dla różnych grup wiekowych. Wśród pomysłów znajduje się również ścianka wspinaczkowa, kręgielnia i zaplecze gastronomiczne.
O krok od wielkiej tragedii! Cudem uniknęli śmierci! [wideo - program Stop Agresji Drogowej]