MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Kujawach i Pałukach dzielą się krwią. Jej zapasy maleją i jest bardzo potrzebna

Jan Szczutkowski
Pałuccy honorowi krwiodawcy w 2023 roku oddali ponad 850 litrów krwi.
Pałuccy honorowi krwiodawcy w 2023 roku oddali ponad 850 litrów krwi. nadesłane
Honorowi krwiodawcy są nadzieją i rzeczywistym wsparciem dla chorych pacjentów, wymagających leczenia krwią i jej składnikami.

W tym szlachetnym darze serca bardzo aktywny udział biorą członkowie klubów honorowych dawców krwi w Janikowie, Kruszwicy, Żninie, Rogowie, Janowcu Wlkp. oraz mieszkańcy gmin m.in. Gniewkowo, Strzelno czy Mogilno. W tym ostatnim mieście akcje poboru życiodajnego leku odbywają się dwa razy w miesiącu. Tylko w 2023 roku Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy wraz z oddziałami terenowymi i ekipami wyjazdowymi, uzyskało ponad 435 tys. litrów krwi i jej składników.

Nagrodzeni przez ministra

Zawdzięczamy to przede ludziom, którzy dzielą się cząstką siebie z pacjentami wymagającymi leczenia krwią. A takich osób jest bardzo dużo. W biegłym roku w woj. kujawsko-pomorskim 760 z nich, za oddanie co najmniej 20 litrów życiodajnej substancji, zostało wyróżnionych przez ministra zdrowia odznaczeniem "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

A krew jest stale potrzebna. Szpitale w naszym regionie każdego dnia wykonują bowiem dziesiątki planowanych zabiegów oraz skomplikowanych operacji, wymagających dużej ilości najcenniejszego leku. - W zależności od typu zabiegu operacyjnego potrzeba kilka lub nawet kilkanaście jednostek krwi od różnych dawców - podkreśla Krzysztof Laks z RCKiK. Jedna jednostka krwi pełnej zawiera około 450 ml. Przy operacji serca zużywa się około 6 jednostek krwi. Dużo jej wymagają również chorzy leczeni dializami oraz ofiary wypadków komunikacyjnych.

Zapasy krwi maleją

Niebawem rozpoczną się wakacje, czyli najtrudniejszy okres dla publicznej służby krwi. W tym czasie jej stany magazynowe drastycznie maleją. Zresztą już obecnie w bydgoskim RCKiK istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na cztery minusowe grupy krwi. Dlatego aktualne są apele o oddawanie życiodajnej tkanki w RCKiK w Bydgoszczy i jego oddziałach terenowych oraz podczas akcji wyjazdowych.

- Cieszy fakt, że po raz pierwszy do humanitarnej akcji w naszym regionie regionie włączy się parafia pw. bł. Maksymiliana Marii Kolbego z Płonkowa. To inicjatywa ks. Bogusława Krzemińskiego - informuje Aniela Zabłocka, kierownik OT RCKiK w Inowrocławiu.

14 czerwca 2024 roku przypada Światowy Dzień Honorowego Krwiodawstwa. Dzień później do Płonkowa, wzorem lat poprzednich, przyjadą delegacje klubów honorowych dawców krwi. Po raz pierwszy będzie też okazja oddania krwi w specjalnym ambulansie, zwanym potocznie krwiobusem, w godz.11-15. Kolejne akcje poboru krwi odbędą się jeszcze w Barcinie (12.06), Rogowie (15.06), Dąbrowie (16.06), Kruszwicy (19.06), Mogilnie (19.06), Janikowie (21.06) i Strzelnie (26.06). Krew można też oddać w Oddziale Terenowym RCKiK przy ul. Miechowickiej w Inowrocławiu w poniedziałki w godz. 7.30-16 oraz we wtorki, środy i piątki w godz. 7.30-11.

Kto może oddać krew

Do oddania życiodajnej tkanki mogą się zgłaszać osoby cieszące się dobrym stanem zdrowia w wieku od 18 do 65 lat, ważące co najmniej 50 kg oraz posiadające dowód tożsamości ze zdjęciem i nr PESEL. Dawcy po oddaniu 450 ml krwi przysługuje - w ramach posiłku regeneracyjnego - dziewięć tabliczek czekolad oraz dwa ustawowe dni wolne od pracy - w dniu oddania krwi i następnym. Istnieje ponadto możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym - w wysokości 130 za litr krwi. Zgodnie z przepisami mężczyźni mogą oddać krew sześć razy w roku, a kobiety cztery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Kujawach i Pałukach dzielą się krwią. Jej zapasy maleją i jest bardzo potrzebna - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska