Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Kujawach w 1918 r. rozpoczął działalność Polski Czerwony Krzyż

Jolanta Młodecka
1928 r. Komitet włocławskiego oddziału PCK, siedzą: Szwankowska, Degen-Ślósarska, Boye. Kowalewska, Miklaszewska. Stoją: Stein, Misiąg, Wojsa, Pachnowski, Bojańczyk i Szeliga
1928 r. Komitet włocławskiego oddziału PCK, siedzą: Szwankowska, Degen-Ślósarska, Boye. Kowalewska, Miklaszewska. Stoją: Stein, Misiąg, Wojsa, Pachnowski, Bojańczyk i Szeliga archiwum
Pomoc materialna - odzież, koce, żywność, lekarstwa - w garnizonie we Włocławku i na wschodnich frontach - to najważniejsze zadanie PCK.

Na Kujawach w 1918 r. rozpoczął działalność Polski Czerwony Krzyż, znany wówczas jaki Pogotowie Wojenne Ziemi Kujawskiej.

Rok 1918, listopad - wojna się skończyła. Polska po latach niewoli odzyskuje niepodległość, ale działania wojenne nie ustają. Wciąż trwają walki na wschodzie, gdzie odrodzone państwo stara się utrwalić nowe granice. Odradza się państwo polskie, jego administracja, siły zbrojne. Liczy się każda pomoc, każdej organizacji. Polski Czerwony Krzyż, czyli Pogotowie Wojenne Ziemi Kujawskiej, wpisuje się na pierwsze miejsce na liście tych organizacji.

Pomoc materialna - odzież, koce, żywność, lekarstwa - w garnizonie we Włocławku i na wschodnich frontach - to najważniejsze zadanie, stojące przed PCK. Także różne formy szkolenia dla działaczy i wolontariuszy, by wiedzieli, jak tę pomoc najskuteczniej nieść.

Przeczytaj również: Najpierw było Pogotowie Wojenne Ziemi Kujawskiej. Potem dopiero Polski Czerwony Krzyż

Gdy nastąpiły lata pokoju włocławski Czerwony Krzyż ograniczył swą działalność zaopatrywania armii. Urządzano przede wszystkim okolicznościowe uroczystości - "gwiazdki" i "święconki" dla żołnierzy. Ale nie tylko. W tym czasie Pogotowie Wojenne Ziemi Kujawskiej uruchomiło w lokalu Towarzystwa Krajoznawczego własną szwalnię bielizny dla żołnierzy. Szwalnia dawała zatrudnienie 40. osobom.

Działalność sanitarna włocławskiego PCK zaznaczyła się przez ufundowanie w 1925 r. sześciu wozów sanitarnych. Zorganizowano też kursy sanitarne, które odbywały się w siedzibie Gimnazjum Państwowego im. Marii Konopnickiej.

Praca oświatowa stała na pierwszym miejscu wśród zadań włocławskiego PCK w czasach pokoju. W grudniu 1918 r. w koszarach przy ul. Toruńskiej powstała pierwsza biblioteka żołnierska i pierwsze kursy oświatowe. Przewodniczącą sekcji oświatowej była dyrektor szkoły Zofia Degen-Ślósarska, a pierwszą bibliotekarką Karolina Ślósarska. Frekwencja w bibliotece była duża, mimo ciągłych zmian w wojsku. Żołnierze, nad którymi wisiała groźba frontu i śmierci, chętnie szukali wytchnienia i rozrywki w lekturze. Często zabierali swe ulubione lektury na front. Biblioteka nie czyniła z tego problemu, dokupując brakujące tomy. Najczęściej wypożyczane były historyczne szkice o narodowych bohaterach, jak Kościuszko, czy książę Poniatowski, ale też zwykłe romanse, jak choćby "Trędowata", zabierana na front kilka razy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska