Jubileusz brodnickiego PCK
W Brodnicy już od 95 lat istnieje odział Polskiego Czerwonego Krzyża.
- Gdy w roku 1863 powstawał Czerwony Krzyż na świecie, Polacy mogli tylko marzyć o tym, aby taką organizację założyć - podkreśla Tadeusz Rokicki, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Brodnicy. - Było to możliwe dopiero pół wieku później, gdy Polska znów zaistniała na arenie światowej jako wolne państwo.
Przez rok liczba członków wzrosła pięciokrotnie
Historia PCK w Brodnicy rozpoczęła się od pań z Koła Ziemianek. Dzięki ich zaangażowaniu 10 października 1919 r. powstał pierwszy oddział PCK w mieście. W pierwszych dniach liczył on 60 osób, jednak już rok później liczba ta wzrosła do 312! Warto dodać, że pierwszym prezesem oddziału został dr Marian Karwat.
Zobacz także: Najpierw było Pogotowie Wojenne Ziemi Kujawskiej. Potem dopiero Polski Czerwony Krzyż
Podczas uroczystości jubileuszowej, która miała miejsce wczoraj w Brodnickim Domu Kultury zjawili się zarówno członkowie brodnickiego oddziału, krwiodawcy, ich rodziny oraz osoby, które brały udział w konkursach organizowanych przez PCK. Wyróżniono wielu. Wśród nich byli Tadeusz Rokicki i Jerzy Kaniecki, którzy otrzymali Odznaki Honorowe PCK I stopnia, a za wybitne zasługi na rzecz rozwoju i popularyzacji honorowego krwiodawstwa Leonowi Krysińskiemu przyznano “Kryształowe Serce".
Uczniowie z Brodnicy oddali 435 l krwi
Ogłoszono również wyniki ogólnopolskiego konkursu “Młoda krew ratuje życie", który odbywał się w minionym roku szkolnym. Wzięło w nim udział 25 473 uczniów z 361 szkół z całej Polski. Wśród nich były również cztery z Brodnicy. Nasza młodzież oddała w sumie 435 l! Najwięcej uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych - 215,657 l. Ta ilość wystarczyła, aby młodzież z ZSZ zdobyła w ogólnopolskim konkursie pierwsze miejsca aż w dwóch kategoriach: wskaźniku aktywności oraz największej ilości pozyskanej krwi. Gratulujemy!
Czytaj e-wydanie »