Tak jak się spodziewano, archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący prace wykopaliskowe na sępoleńskim rynku, natknęli się na fundamenty kościoła ewangelickiego, który istniał na Placu Wolności w latach 1857-1950. Pozostałości po budowli odkryto w kolejnym wykopie zlokalizowanym w głębi rynku z północnej strony.
- Czy w Sępólnie powstanie izba pamięci? Czytelnik: - Szkoda, że jej nie mamy
- Średniowieczne naczynia i kości zwierzęce na Placu Wolności w Sępólnie [zdjęcia]
- "Liczymy na dalsze prace w Sępólnie, które dostarczą nam wielu ciekawych odkryć"
- Ludzkie szkielety, monety, dewocjonalia..., czyli co skrywa Stare Miasto
Fundamenty kościoła ewangelickiego na Placu Wolności w Sępólnie
Pierwsze kamienie archeolodzy uchwycili dosyć płytko, nie dalej niż metr pod powierzchnią ziemi. Na razie widoczna jest część korony.
- To dosyć mocne fundamenty. Korona murów od północy oraz wschodniej części rynku jest bardzo dobrze zachowana, natomiast w części południowej wykopu jest rumowiskiem, widać luźne kamienie, dlatego wydaje nam się, że to właśnie w tej części kościół został zniszczony przy pracach rozbiórkowych. Być może niżej jest lepiej zachowany. Chcemy teraz uwidocznić koronę murów, byśmy mogli się dowiedzieć, jaki jest układ muru tej części. Będziemy jeszcze dokopywać się do stopy fundamentowej, by zobaczyć się głęboko był posadowiony i w jakim jest stanie – opisuje Maciej Miścicki z UW, kierownik prac archeologicznych.
Jak zaznacza Miścicki, fundamenty nie są zagrożone pracami inwestycyjnymi, ponieważ w tym miejscu zakładają one tylko wymianę nawierzchni, jednak w sprawozdaniu po badaniach będzie wyraźnie zaznaczone, że jeśli prowadzone będą tu głębokie wykopy, to wymaga to dalszych badań archeologicznych z racji reliktów zabudowy.
Co się stanie z fundamentami?
- My odkopiemy ich najwięcej jak będziemy mogli, ale do zakończenia prac mamy jeszcze tylko trzy dni. Udokumentujemy je, zostaną zabezpieczone i zakopane. Naszym zadaniem jest tylko odkryć, co w tym miejscu jest. Dalsze decyzje, jak postępować z zabytkiem dalej, zależne są od zakresu prac inwestycyjnych oraz decyzji władz miasta – odpowiada nam archeolog.
Zobacz na zdjęciach fundamenty kościoła ewangelickiego na sępoleńskim rynku:
