Zbiórka turystów wyznaczona została na godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o 7.44 odjadą pociągiem do miejscowości Grzywna.
Trasa przejścia pieszego o długości 12 km będzie wiodła: z Grzywny, przez Antoniewo, Mirakowo, Zalesie i Kuczwały do Grzywny. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.
Korzystając z pięknej słonecznej pogody w trakcie wycieczki zaplanowane jest plażowanie nad jeziorem Chełmżyńskim w Zalesiu.
OM PTTK w Toruniu podaje, że Zalesie to miejscowość położona na wschód od Chełmży. Wzmiankowana w 1415 roku (Zalisch) kiedy Ticze z Zalesia sprzedał swój majątek niejakiemu Wilke Stollemu. W 1489 roku zakończył się spór właścicieli Zalesia, Mirakowa, Zęgwirtu i Grzywny z kapitułą chełmżyńską o prawo połowu ryb w Jeziorze Chełmżyńskim. W sześć lat później król Jan Olbracht potwierdził właścicielom wsi prawo do wolnego rybołówstwa w jeziorze. W 1538 roku król Zygmunt I Stary nadał Ludwikowi Zaleskiemu przywilej na wieś Zalesie. W XIX w. na terenie wsi dokonano znalezisk archeologicznych m.in. mogił kamiennych z popielnicami oraz grobów podkloszowych, z których część trafiła do muzeum Towarzystwa Naukowego w Toruniu.
Ciekawostki krajoznawcze: dwór z początku XX wieku w otoczeniu parku dworskiego z tego samego okresu. Drewniana chata z końca XIX wieku.
Przez miejscowość przebiega znakowany szlak turystyczny, pieszy, w kolorze zielonym; rozpoczynający się i kończący w Chełmży (44 km). Nad jeziorem wśród zadrzewień znajduje się skupienie trzech wierzb o pierśnicy 462 – 530 cm i wysokich na 19 – 22 metry, stanowiące – pomnik przyrody ożywionej.