Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na to najczęściej chorowali mieszkańcy Kujaw i Pomorza w 2022 roku. Oto nowe dane ujawnione przez ZUS

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Lekarze w całym kraju wystawili 27 mln zwolnień lekarskich. To wzrost o 2,4 mln zaświadczeń w stosunku do 2021 roku. W 2022 roku w regionie ponad połowę zwolnień lekarskich wystawiono kobietom.
Lekarze w całym kraju wystawili 27 mln zwolnień lekarskich. To wzrost o 2,4 mln zaświadczeń w stosunku do 2021 roku. W 2022 roku w regionie ponad połowę zwolnień lekarskich wystawiono kobietom. Piotr Krzyżanowski
Choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego, ciąża, poród i połóg, zaburzenia psychiczne i zachowania - to w 2022 roku były najczęstsze przyczyny nieobecności w pracy. Częściej na L4 szły panie.

Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki

od 16 lat

W ubiegłym roku Polacy chorowali zdecydowanie więcej. Lekarze w całym kraju wystawili 27 mln zwolnień lekarskich. To wzrost o 2,4 mln zaświadczeń w stosunku do 2021 roku.

Ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że najwięcej L4 dotyczyło choroby własnej pracownika. W 2022 roku takich zwolnień lekarze w całej Polsce wypisali 21,8 mln. To wzrost odpowiednio o 6,7 proc. i 7 proc. w stosunku do 2021 roku.

- Łączna liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń na Pomorzu i Kujawach w ubiegłym roku wyniosła 12,7 mln. Przeciętna długość zwolnienia lekarskiego to prawie 11 dni. Najdłużej na zwolnieniu przebywały osoby w wieku 30-39 lat - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Co ciekawe, ponad połowę zwolnień lekarskich (55,5 proc.) wystawiono kobietom. W 2021 r. odsetek ten był niższy i wynosił 54,8 proc. W ubiegłym roku można też było zauważyć, że najwięcej chorowały osoby zatrudnione w sektorze edukacja oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Przykładowo w grudniu 2022 roku głównym powodem wystawiania im zwolnień były choroby górnych dróg oddechowych.

Na co najczęściej chorowaliśmy w 2022 roku

Najczęstszą przyczyną chorobową absencji w 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim były:

  • choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 16,9 proc. ogółu liczby dni absencji w województwie kujawsko-pomorskim (tj. 2,2 mln dni absencji chorobowej),
  • ciąża, poród i połóg – 15 proc. (1,9 mln dni),
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania – 13,1 proc. (1,7 mln dni),
  • choroby układu oddechowego – 12,6 proc. (1,6 mln dni),
  • urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych – 12,5 proc. (1,6 mln dni).

COVID-19 wciąż w statystykach e-ZLA

W statystykach zwolnień lekarskich za ubiegły rok swoją rolę odegrał także COVID-19.

Z powodu koronawirusa medycy w Kujawsko-Pomorskiem wypisali ponad 582 tys. zwolnień lekarskich.

Lekarze wystawili także zaświadczenia z powodu jednostki chorobowej „zdrowie pacjenta po zakończeniu COVID-19” (U09) oraz z powodu pozostałych jednostek chorobowych powiązanych z COVID-19 (jednostki U08, U10, U12). W 2022 r. było ich odpowiednio 173,5 tys. i 18,5 tys. takich zaświadczeń.

Oni musieli zwrócić zasiłek chorobowy

ZUS na bieżąco kontroluje osoby będące na zwolnieniu lekarskim. Jeśli kontrolerzy stwierdzą, że L4 się w ogóle nie należy albo że jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, to wstrzymują wypłatę zasiłku chorobowego. Jeżeli został już wypłacony, to nakazują jego zwrot.

Wśród osób, które w 2022 roku musiały zwrócić zasiłek chorobowy, był lekarz, który w trakcie zwolnienia udzielał konsultacji medycznych w innym szpitalu, a także nauczyciel, który w drugiej szkole prowadził zajęcia zdalne.

Zasiłek chorobowy za cały okres zwolnienia lekarskiego straciła również konsultantka firmy kosmetycznej, która na chorobowym uczestniczyła w szkoleniu i mianowała konsultantkę. Inna ubezpieczona zatrudniona na stanowisku kierowniczym w czasie zwolnienia lekarskiego wydawała dyspozycje pisemne i mailowe podległym pracownikom. Wśród osób, którym ZUS cofnął zasiłek, był też weterynarz, którego kontrolerzy zastali w gabinecie. Tłumaczył się tym, że do pracy przyszedł tylko na chwilę, aby wysłać wnioski przez komputer.

- W większości przypadków osoby na zwolnieniu lekarskim zostały przyłapane na pracy zarobkowej – podsumowuje Krystyna Michałek.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska