Nasza Loteria

Na wędkowanie z jednym zezwoleniem w całej Polsce. Ruszył program "Nasze Łowiska" [23.03]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na łowiskach administrowanych przez "Wody Polskie" wprowadzono jednolitą opłatę roczną 250 złotych. Pozwolenie można mieć w telefonie, jak wcześniej prawo jazdy.
Na łowiskach administrowanych przez "Wody Polskie" wprowadzono jednolitą opłatę roczną 250 złotych. Pozwolenie można mieć w telefonie, jak wcześniej prawo jazdy. Marek Weckwerth
Z jednym pozwoleniem można na razie łowić rybki w obwodach rybackich udostępnionych przez kilku dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, w tym w Bydgoszczy. Wystarczy zapłacić 250 złotych. Łowiska Polskiego Związku Wędkarskiego rządzą się według dotychczasowych zasad.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 2

od 16 lat

Możliwość posiadania jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całego kraju w ramach projektu "Nasze Łowiska" wprowadziło od 1 stycznia 2022 roku zarządzenie prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Taka możliwość dotyczy tylko obwodów, których rybackim użytkownikiem są właśnie „Wody Polskie”. Te zapewniają, iż w najbliższym czasie wędkarzom udostępnionych zostanie kilkanaście dodatkowych obwodów.

W „Wodach Polskich” powstał Departament Rybactwa, którego zadaniem jest zreformowanie gospodarki rybackiej na wodach publicznych.

- Wędkarstwo jest formą bezpiecznego spędzania wolnego czasu i zasadniczą częścią turystyki, szczególnie ważnej dla ludzi w dobie ograniczeń związanych z epidemią. Program, który przygotowaliśmy razem z „Wodami Polskimi” ma na celu uproszczenie zasad wędkowania oraz pozyskiwania wymaganych zezwoleń, a także obniżkę opłat - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Złap okazje haczyk

Materiały promocyjne partnera

Prezes „Wód Polskich” Przemysław Daca stwierdził natomiast: - Obecne działania są według wędkarzy niewystarczające. Często dochodzi do sytuacji, że na danym akwenie nie da się złapać żadnej ryby. Chcemy to zmienić, zarybienia muszą być efektywne. Mamy ośrodek zarybieniowy w Świnnej Porębie, jeden z najnowocześniejszych w Europie.

W PZW bez zmian

Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego poinformował, że w roku 2022 uprawianie amatorskiego połowu ryb na wodach udostępnionych przez PZW odbywa się na dotychczasowych zasadach i na podstawie odpowiednich zezwoleń wydawanych przez Okręgi PZW. To odpowiedź na liczne zapytania i wątpliwościami wędkarzy.

Pozwolenie w telefonie

Zasadniczą zmianą wprowadzoną zarządzeniem prezesa Przemysława Dacy jest rezygnacja z kart wędkarskich i wprowadzenie jednej opłaty na wszystkich akwenach administrowanych przez „Wody Polskie” - to 250 zł. Pozwolenie „Nasze Łowiska” ma być zintegrowane z platformą mObywatel, tak by każdy wędkarz miał je pod ręką, na własnym telefonie, co znacznie ułatwi wędkowanie. Na razie jednak, jak się dowiadujemy, karty wędkarskie są wymagane nawet na łowiskach "Polskich Wód".

To też może Cię zainteresować

Wiceminister Gróbarczyk wyjaśnił, że autorzy projektu chcą skończyć z sytuacją, gdy wędkarz na pozwolenia wydaje tysiące złotych w skali całego kraju. Dotąd każdy okręg rybacki, czy użytkownik wód, działał i pobierał opłaty na własnych zasadach, co zniechęcało do uprawiania wędkarstwa.

„Wody Polskie” zapraszają do współpracy wszystkich użytkowników wód, zwłaszcza Polski Związek Wędkarski i jego okręgi wędkarskie oraz inne organizacje społeczne i prywatnych użytkowników wód.

Pozwolenia wydaje dyrektor RZGW

Zezwolenie wydane przez dyrektora danego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej upoważnia do amatorskiego połowu ryb od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku w wodach obwodów rybackich, których wykaz zamieszczony jest na stronach PGW „Wody Polskie”.

Za połowy z brzegu trzeba wydać wspomniane 250 zł. Pozwolenie ulgowe wynosi 125 zł (dla młodzieży szkolnej do 18. roku życia). Dopłata na łowienie z łodzi wynosi 50 zł (dotyczy tylko obwodów, na których jest to dopuszczalne).

Regulaminy obowiązujące w poszczególnych obwodach są dostępne na stronach internetowych poszczególnych RZGW. Na razie w programie „Nasze Łowiska” uczestniczą regionalne zarządy w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie i Poznaniu.

Naszych czytelników zainteresują z pewnością łowiska udostępnione przez Bydgoszcz i Poznań, choć od razu trzeba zaznaczyć, iż w obu przypadkach są to akweny położone już za zachodnią granicą województwa kujawsko-pomorskiego, aczkolwiek dość blisko. Bydgoszcz administruje zlewnią Noteci, a Poznań Warty. RZGW Bydgoszcz otworzyło dla wędkarzy 9 obwodów, w tym na rzece Szczyra, dopływie Gwdy, urządzono łowisko pstrągowe. Na terenie RZGW Poznań jest 5 obwodów, ale wkrótce będą 4 kolejne. Opisy akwenów znajdziecie na stronach zarządów w zakładce „Łowiska RZGW”.

To też może Cię zainteresować

- Zainteresowanie wykupem pozwoleń na 2022 rok jest bardzo duże – potwierdza nam Edyta Rynkiewicz, rzecznik RZGW w Bydgoszczy.

Segment wędkarski to miliardy złotych

Szacuje się, że w naszym kraju wędkarstwem zajmuje się 1,5- 2 mln Polaków. Wędkarstwo to nie tylko hobby, ale też cały przemysł zajmujący się produkcją sprzętu, zanęt, przynęt, czy łodzi oraz hurtownie i sklepy wędkarskie.

Wędkarz jadący na ryby to również turysta, podróżujący często w towarzystwie całej rodziny, więc korzystający z bazy noclegowej i wyżywieniowej. Łącznie więc, można szacować cały wędkarski segment w miliardach złotych.

Lista obwodów udostępnionych przez RZGW Bydgoszcz

Obwód rybacki Jeziora Białe na rzece Miała – Nr 1 (poz. 537). Obwód obejmuje wody jezior: Białe, Mileczki i Górne wraz z wodami rzeki Miała na odcinku od osi podłużnej przepustu na drodze gminnej w miejscowości Hamrzysko do osi podłużnej mostu w miejscowości Mężyk na drodze powiatowej Biała – Miały oraz wody dopływów tych jezior albo tego odcinka rzeki.

Obwód rybacki Jeziora Wielkie na rzece Miała – Nr 2 (poz. 538). Obejmuje wody jezior:
1)  Bąd, Księże, Małe, Wielkie i Główki wraz z wodami rzeki Miała na odcinku od osi podłużnej mostu w miejscowości Mężyk na drodze powiatowej Biała – Miały do osi podłużnej mostu w miejscowości Miały na drodze powiatowej Piłka – Wieleń,
2)  Święte wraz z wodami cieku łączącego to jezioro z rzeką Miała – oraz wody dopływów tych jezior albo tych odcinków cieków.

Obwód rybacki Jeziora Borówno na cieku Skicka Struga – Nr 1 (poz. 411). Obejmuje wody jezior:
1)  Borówno i Kujan Mały wraz z wodami cieku Skicka Struga (Kocunia) na odcinku od jej źródeł do osi podłużnej przepustu kolejowego na trasie Złotów – Wersk,
2)  Wierzchołek (Zielone) wraz z wodami cieku bez nazwy na odcinku od jego źródeł do miejsc wpływu cieku do jeziora Borówno
– oraz wody dopływów tych jezior albo tych odcinków cieków.

Obwód rybacki Jeziora Sławianowo na cieku Skicka Struga – Nr 4 (poz. 414). Obejmuje wody jezior: Sławianowo, Moczadła i Piesno wraz z wodami cieku Skicka Struga (Kocunia) na odcinku od miejsca wypływu z Jeziora Ostrowie do osi podłużnej mostu na drodze gminnej Buntowo – Sławianowo oraz wody dopływów tych jezior albo tego odcinka cieku.

Obwód rybacki Jeziora Wilczyńskie na cieku bez nazwy w zlewni kanału Ostrowo – Gopło – Nr 1 (poz. 273). To wody Jeziora Wilczyńskiego wraz z wodami cieku bez nazwy łączącego Jezioro Wilczyńskie z Jeziorem Kownackie na odcinku od miejsca wypływu cieku z Jeziora Wilczyńskie do osi podłużnej przepustu na drodze gminnej Świetne – Wilczyn oraz wody dopływów tego jeziora albo tego odcinka cieku.

Obwód rybacki rzeki Szczyra - Nr 1 (poz. 356). Obwód obejmuje wody rzeki Szczyra od jej źródeł do ujścia do rzeki Gwda wraz z wodami jej dopływów oraz stanowiące własność publiczną wody starorzeczy i innych zbiorników wodnych o ciągłym bądź okresowym naturalnym lub uregulowanym dopływie lub odpływie do wód tej rzeki albo jej dopływów.

Obwód rybacki Jeziora Głomskie na rzece Głomia – Nr 1 (poz. 408). Obejmuje wody Jeziora Głomskiego wraz z wodami rzeki Głomia na odcinku od jej źródeł do osi podłużnej przepustu na drodze gminnej Zakrzewo – Stara Wiśniewka oraz wody dopływów tego jeziora albo tego odcinka rzeki.

Obwód rybacki Jeziora Słonowo na cieku bez nazwy w zlewni cieku Mierzęcka Struga – Nr 1(poz. 516). Obejmuje wody jeziora Słonowo wraz z wodami cieku bez nazwy od miejsca wypływu cieku z tego jeziora do ujścia do cieku Mierzęcka Struga oraz wody dopływów tego jeziora albo tego cieku.

Obwód rybacki Jeziora Przecięte na rzece Racza – Nr 1 (poz. 560). To Jezioro Przecięte wraz z wodami rzeki Racza na odcinku od jej źródeł do osi podłużnej przepustu na drodze gminnej przy Leśnictwie Janczewo oraz wody dopływów tego jeziora albo tego odcinka rzeki.

Wody pstrągowe na terenie RZGW Bydgoszcz

Obwód rybacki rzeki Szczyra - Nr 1 (poz. 356). Obwód obejmuje wody rzeki Szczyra od jej źródeł do ujścia do rzeki Gwda wraz z wodami jej dopływów oraz stanowiące własność publiczną wody starorzeczy i innych zbiorników wodnych o ciągłym bądź okresowym naturalnym lub uregulowanym dopływie lub odpływie do wód tej rzeki albo jej dopływów.

Złap okazje haczyk

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Popieram kolegę,w moimi rejonie karta kosztuje 360 zł w tym roku a nie ukrywam że nie mamy zbytnio gdzie łapać. Albo zarosło,albo w ogóle ryby nie biorą. Mam nadzieję że wejdzie to na całą Polske.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska