https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Na wizytę do specjalisty musimy czekać nawet pół roku

(mp)
Poczekalnie poradni specjalistycznych są ciągle przepełnione
Poczekalnie poradni specjalistycznych są ciągle przepełnione fot. Lech Kamiński
Na wizytę w poradni kardiologicznej szpitala im. Jurasza trzeba czekać do przyszłego roku. Podobnie jest w innych bydgoskich lecznicach. Niestety, problem ten dotyczy również ortopedii oraz neurologii.

Szpital im. Biziela, godzina 11, poczekalnia zespołu poradni szpitalnych - niemal wszystkie miejsca zajęte przez pacjentów. Jedni nerwowo obserwują drzwi od gabinetu lekarskiego, co chwilę zerkając na zegarek. Pozostali spokojni, a raczej zrezygnowani, wpatrują się w podłogę. - Na wizytę zapisała mnie żona - opowiada mężczyzna siedzący przed gabinetem poradni ortopedycznej. - Jakieś pięć miesięcy temu - dodaje.

Pół roku na poradę neurologa czekała Łucja Jetkowska z okolic Bydgoszczy. - I nareszcie się doczekałam - mówi kobieta. - Bo to różnie bywa. Przecież czasami dzwonią ze szpitala dwa dni przed wizytą i informują, że trzeba będzie przełożyć termin o kolejne trzy miesiące. Albo i dłużej.

Niestety, tak długi czas oczekiwania stanowi bolączkę również innych bydgoskich lecznic. W tym roku na wizytę u kardiologa nie mają już co liczyć chorzy, którzy zarejestrują się do poradni szpitala im. Jurasza. - Zapisujemy dopiero na pierwszy kwartał przyszłego roku - wyjaśnia Kamila Wiecińska, rzecznik prasowy szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy.

Podobnie jest z poradnią neurologiczną. Termin najbliższej wizyty wyznaczony zostanie dopiero w styczniu. W przyszłym roku z porady neurologa skorzystać będą mogli również pacjenci, którzy zapiszą się do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego.

- Gdyby Narodowy Fundusz Zdrowia zaoferował wyższe kontrakty, moglibyśmy udzielać świadczeń medycznych większej liczbie pacjentów - wyjaśnia Kamila Wiecińska. - Niestety, obecna umowa nie pozwala nam na to. Musimy przestrzegać narzuconych limitów.

Tymczasem NFZ rozkłada bezradnie ręce, tłumacząc się brakiem pieniędzy. Co więcej, jak wskazuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiego oddziału funduszu, o czasie przyjęcia pacjenta decyduje lekarz. - W pilnych przypadkach pomoc udzielana jest natychmiastowo - podkreśla rzecznik. - A jeżeli chory trafia do kolejki, to znaczy, że może czekać - kwituje.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pielęgniarka
Mieszkam i pracuję w Grudziądzu u nas też są takie kolejki do specjalistów.Część winy za kolejki ponosi NFZ,właśnie przez niskie kontrakty,ale też winni są pacjenci którzy nie zgłaszają się na umówione wizyty blokując i wydłużając kolejki.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska