Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Brdą wybuchła Polska. 93. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy

(has)
20 stycznia 1920 roku. Stary Rynek (róg ul. Batorego i Niedźwiedzia). Bydgoszczenie witają wkraczające do miasta polskie wojsko
20 stycznia 1920 roku. Stary Rynek (róg ul. Batorego i Niedźwiedzia). Bydgoszczenie witają wkraczające do miasta polskie wojsko archiwum
Gdy w ratuszu burmistrz Hugo Wolff przekazywał władze Janowi Maciaszkowi, w farze odbywał się ślub Stefanii z Szymańskich i Jana Witkowskiego.

Dzień przed wkroczeniem wojsk polskich do Bydgoszczy Stefania i Jan przyrzekali sobie miłość i wierność aż po grób. - Ze wspomnień mamy wiem, że młoda para jechała do ślubu bryczką. Mrozu wówczas nie było - opowiada pani Teresa Busk, z d. Witkowska.

Z kolei 25. rocznicę ślubu państwo Witkowscy świętowali w 1945 r. - Z tej okazji tato zamówił mszę świętą. Wtedy do miasta zbliżała się już Armia Czerwona.

Przypomnijmy - 20 stycznia 1920 roku, po 148 latach pruskiego panowania, Bydgoszcz wróciła do Polski. Los miasta został przesądzony w traktacie wersalskim.

Uroczysty akt przejęcia władzy i powrotu miasta do Polski odbył się 19 stycznia w sali posiedzeń Rady Miejskiej. Uczestniczył w nim m.in. mec. Jan Maciaszek (został pierwszym prezydentem miasta), dr Jan Biziel, prezes Rady Ludowej na miasto Bydgoszcz. Ze strony niemieckiej władzę przekazał burmistrz Hugo Wolff.

Wiadomości z Bydgoszczy

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska