Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Solec Kujawski

Redakcja
Jest jednym z ponad 400 nadleśnictw w Polsce. Zajmuje powierzchnię blisko 15 tys. ha. Główny kompleks zlokalizowany jest w sercu Puszczy Bydgoskiej. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Solcu Kujawskim.
Nadleśnictwo Solec Kujawski

Działania Nadleśnictwa opierają się na zasadach trwale zrównoważonej gospodarki leśnej.
Corocznie Nadleśnictwo odnawia powierzchnie leśne, sadząc ok. 1 mln. sadzonek, wyprodukowanych we własnej szkółce leśnej. W ramach Programu Krajowego Zwiększania Lesistości zalesiane są odłogujące grunty rolne i nieużytki.

Nadleśnictwo Solec Kujawski

Na terenie Nadleśnictwa, na słabych glebach powstałych z piasków, dominują siedliska borowe, głównie boru świeżego. Drzewostany tworzą monokultury sosnowe, które w szczególny sposób narażone są na pożary oraz gradacje owadów, takich jak brudnica mniszka, strzygonia choinówka, barczatka sosnówka, szeliniak sosnowiec, a także szkody od zwierzyny płowej. Po szczegółowym rozpoznaniu siedlisk (prace glebowe), Nadleśnictwo realizuje zadania związane z przebudową drzewostanów, poprzez sadzenie gatunków liściastych (dęby, buki, lipy, graby, klony) na lepszych fragmentach gleb. Wprowadzane są także podszyty, a na zrębach sadzone gatunki biocenotyczne (jarzęby, grusze, jabłonie).

Nadleśnictwo Solec Kujawski

Działania leśników przy współpracy z miejscowymi myśliwymi, nakierowane na prowadzenie bardziej zrównoważonej populacji zwierzyną płową, doprowadziły do pojawienia się w tutejszych lasach populacji wilka, co świadczy o tym, że obrany kierunek gospodarki łowieckiej jest słuszny.
Na terenie Nadleśnictwa dokonano weryfikacji siedlisk podlegających ochronie w ramach programu NATURA 2000. Leśnicy otaczają szczególną ochroną stanowiska chronionych oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W celu zapewnienienia bezpieczeństwa ptakom, pozostawiają drzewa dziuplaste i chronią gniazda.

Nadleśnictwo Solec Kujawski

Najbardziej wartościowe obiekty przyrodnicze objęte są ochroną rezerwatową. Mamy dwa rezerwaty: "Tarkowo" ze stanowiskiem wiśni karłowatej oraz "Łażyn" z zachowanym fragmentem boru świeżego o naturalnym charakterze i starym ponad 180-letnim drzewostanem sosnowym.
Nadleśnictwo współdziała z miejscowymi szkołami i przedszkolami w zakresie edukacji leśnej. W lasach w Nowej Wsi Wielkiej utworzono ścieżkę przyrodniczo-leśną "Buczyna". Spotykamy się z dziećmi i młodzieżą również z okazji "Dnia Ziemi", "Święta Drzewa" czy "Sprzątania Świata".
Mimo, że zamówienia realizowane są w oparciu o prawo zamówień publicznych, Nadleśnictwo bardzo dużą uwagę zwraca na proekologiczne sposoby pracy oraz kładzie wielki nacisk na przestrzeganie przez wykonawców zasad BHP.

Nadleśnictwo Solec Kujawski

Nadleśnictwo ma duże znaczenie dla społeczności lokalnej. Lasy są źródłem surowca drzewnego dla miejscowych tartaków, a także drewna do opalania mieszkań. Uboższa część społeczeństwa może tzw. samowyrobem tj. samodzielnie wyrobić drewno w lesie i wykupić je po proporcjonalnie niższej cenie. Nadleśnictwo to również rynek pracy, gdzie okresowo pracuje nawet do 300 osób.

Nadleśnictwo Solec Kujawski

Położenie Nadleśnictwa między dwoma dużymi miastami, jakimi są Toruń i Bydgoszcz, sprawia, że lasy są intensywnie odwiedzane przez turystów. Nieodpowiedzialność niektórych z nich (niestety) przyczynia się do powstawania pożarów (umyślne i nieumyślne podpalenia). W lasach pozostają także liczne "pamiątki" w postaci śmieci.

Nadleśnictwo Solec Kujawski

Zapraszamy do Nadleśnictwa Solec Kujawski. Latem na jagody i poziomki, jesienią na grzyby, a w maju zobaczyć wiosnę. Ale nie wjeżdżajmy do lasu samochodami, nie wyrzucajmy śmieci, tylko korzystajmy mądrze z uroków przyrody.

Nadleśnictwo Solec Kujawski
Nadleśnictwo Solec Kujawski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska