Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) przedstawił w poniedziałek najnowszy raport dotyczący zmian klimatycznych. To największa aktualizacja stanu wiedzy ludzkości w tym zakresie od 2014 roku, kiedy to opublikowano poprzednie sprawozdanie IPCC.
W raporcie podkreślono, że zmiany klimatu są powszechne, gwałtowne i coraz intensywniejsze, a w pierwszej kolejności należy obwiniać za nie ludzkość.
- Raport konfrontuje nas z rzeczywistością. Jest wyrazem nadzwyczajnych wysiłków podejmowanych w wyjątkowych okolicznościach - mówi przewodniczący IPCC Hoesung Lee.
Podkreślono, że niektórych już zapoczątkowanych zmian, takich jak postępujące podnoszenie się poziomu mórz, nie da się powstrzymać w ciągu najbliższych setek do nawet tysięcy lat.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył, że raport jest "czerwoną flagą dla ludzkości". - Alarm jest ogłuszający. Raport musi być sygnałem, który położy kres korzystaniu z węgla oraz innych paliw kopalnych, zanim zniszczą naszą planetę - podkreślił.
Zdjęcia NASA pokazują, jak zmieniła się Ziemia. Wysychają zb...
Zmiany obejmą cały świat
Raport podkreśla, że zmiany klimatyczne obejmą cały świat i będą nasilać się we wszystkich regionach.
-Zmiany klimatu już wpływają na każdy region na Ziemi na wiele sposobów. Zmiany, których doświadczamy, wzrosną wraz z dodatkowym ociepleniem – powiedział współprzewodniczący I grupy roboczej IPCC Panmao Zhai.
Przy globalnym ociepleniu o 1,5°C będą narastały fale upałów, dłuższe ciepłe pory roku i krótsze zimne pory roku. Raport pokazuje, że przy globalnym ociepleniu o 2°C ekstremalne temperatury częściej osiągają krytyczne progi tolerancji dla rolnictwa i zdrowia.
Zmiana klimatu obejmie nie tylko wzrost temperatury, ale także zmiany wilgotności i suchości, wiatry, śnieg i lód, obszary przybrzeżne i oceany.
Upały, susze, zniszczone plony i złamanie ekosystemów
Eksperci ocenili, że prawdopodobieństwo występowania gwałtownych ulew, które wcześniej nawiedzały ziemię raz na dekadę, jest o 1,3 razy większe. Występujące raz na 10 lat susze mogę obecnie pojawiać się co pięć lub sześć lat. Jak podano, ekstremalne fale upałów, które wcześniej odnotowywano raz na 50 lat, obecnie mogą zdarzać się raz na dekadę.
Wzrost o 1,5°C spowoduje tak intensywne upały, że plony zostaną zniszczone. Każde podwyższenia temperatury o kolejne o 0,5°C oznacza nasilenie ekstremalnych fal ciepła, silnych opadów deszczu, a także suszy w niektórych regionach.
Jest „prawie pewne”, że pokrywa lodowcowa Grenlandii będzie dalej topniała. Także dramatyczna jest sytuacja związana z oceanami - będą się ocieplały, a ich poziom będzie rósł. Raport ocenił jasno, że jest już za późno, by to powstrzymać. Najlepsze, co można zrobić, to spowolnić te zmianę, żeby kraje miały więcej czasu na przygotowanie się i adaptację.
Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...
Niepodważalna rola człowieka
Autorzy raportu stwierdzają jednoznacznie, że człowiek odpowiada za prawie całe globalne ocieplenie. Na skutek działalności ludzi planeta ogrzewa się w tempie niespotykanym od co najmniej 2000 ostatnich lat.
- Od dziesięcioleci wiadomo, że klimat Ziemi się zmienia, a wpływ człowieka na system klimatyczny jest bezdyskusyjny - podkreśla współprzewodnicząca I grupy roboczej IPCC Valérie Masson-Delmotte.
Chodzi przede wszystkim o emisję gazów cieplarnianych, które są główną przyczyną zmian klimatu. W 2019 r. atmosferyczne stężenie CO2 było wyższe niż kiedykolwiek w ciągu co najmniej 2 milionów lat, a stężenie metanu i podtlenku azotu (to dwa istotne gazy cieplarniane) było wyższe niż kiedykolwiek w ciągu co najmniej 800 000 lat.
Sytuacja jest dramatyczna, ale jest szansa
Naukowcy podkreślili, że człowiek już zmienił klimat i niektóre ze skutków mogą być nieodwracalne.
Obecny poziom ocieplenia został oszacowany na ok. 1.1℃. Według IPCC nie jest już możliwe, aby ograniczyć wzrost temperatury do 1,5 ℃ bez przekroczenia tego progu. Wciąż możliwe jest jedynie nieznaczne przekroczenie progu i ponowne obniżenie temperatury do końca wieku. Obecnie jesteśmy na kursie na 2.7℃ do 2100.
Wyznaczono kluczowe działanie, które ma pomóc powstrzymać globalne ocieplenie. Kluczowe jest osiągnięcie zero emisyjności, czyli osiągnięcie równowagi pomiędzy emisją gazów cieplarnianych a pochłanianiem CO2 z atmosfery.
"Usuwanie CO2 to kluczowe narzędzie na drodze do zerowej emisji netto, ale będzie ono użyteczne tylko wówczas, gdy towarzyszyć mu będą szybkie i głębokie redukcje emisji" - czytamy w omówieniu raportu.
Tym samym rządy muszą zmniejszyć emisje o połowę do 2030 r., aby dać jakiekolwiek szanse na ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 ℃.
Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...
Ponad 14 tysięcy prac naukowych
Raport pierwotnie miał zostać opublikowany w kwietniu 2021 r., jednak został opóźniony o kilka miesięcy z powodu pandemii COVID-19, ponieważ prace społeczności naukowej, w tym IPCC, zostały przeniesione do Internetu.
Do jego powstania przyczyniło się 234 autorów z 66 krajów, a także 517 współautorów.
Powstał na podstawie przeglądu 14 tysięcy prac naukowych i jest najbardziej kompleksowym zbiorem ustaleń na temat tego, jak zmiany klimatu wpłyną na ludzi i świat w najbliższych dziesięcioleciach.
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) jest organem ONZ zajmującym się oceną nauki związanej ze zmianami klimatu.
Został utworzony przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) i Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) w 1988 r. w celu dostarczania przywódcom politycznym okresowych ocen naukowych dotyczących zmian klimatu, ich skutków i zagrożeń, a także przedstawiania strategii adaptacyjnych i łagodzących.
IPCC ma trzy grupy robocze:
- Grupa Robocza I , zajmująca się fizycznymi podstawami naukowymi dotyczącymi zmian klimatu;
- Grupa Robocza II , zajmująca się skutkami, adaptacją i podatnością;
- Grupa Robocza III , zajmująca się łagodzeniem zmian klimatu.
Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektóre gatunki pożegna...
