Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarszy bank jest w Brodnicy

Tekst i fot. Bogumił Drogorób
BS Brodnica - nie tylko najstarszy w kraju, ale i wysoko w wielu rankingach ogólnopolskich. Tym razem laury prezes BS w Brodnicy Józef Mitura odbiera z rąk Ewy Kierzkowskiej, wicemarszałek Sejmu.
BS Brodnica - nie tylko najstarszy w kraju, ale i wysoko w wielu rankingach ogólnopolskich. Tym razem laury prezes BS w Brodnicy Józef Mitura odbiera z rąk Ewy Kierzkowskiej, wicemarszałek Sejmu. Bogumił Drogorób
Bank Spółdzielczy w Śremie (Wielkopolska) postanowił poszukać swoich korzeni i uznał, że jest najstarszym w Polsce. Tym samym tropem poszedł Bank Handlowy w Warszawie. Daremny to trud, bowiem fakty, dokumenty przeczą temu. Najstarszym jest Bank Spółdzielczy w Brodnicy, inne mają też bogatą historię. I tylko tyle.

O Banku Handlowym w Warszawie, w kontekście ustalenia, który bank jest najstarszy w kraju, pisaliśmy już wiele miesięcy temu. Okazuje się, że jest jeszcze jeden konkurent do miana najstarszego - Bank Spółdzielczy w Śremie.
Przyznać trzeba, że jego historia jest bogata i fascynująca, nadto związana z wybitną postacią życia gospodarczego Wielkopolski - księdzem Piotrem Wawrzyniakiem. Był nie tylko kapłanem, ale wyjątkowym człowiekiem, żywym przykładem pozytywistycznego działania w czasach zaborów, którego praca społeczna, twórczy udział w życiu gospodarczym Wielkopolski zapewniły mu trwałe miejsce w historii.

Jego biografię znamy m.in. z publikacji Ewy Mielcarek. Wynika z niej jednoznacznie, iż ks. Piotr Wawrzyniak był pomysłodawcą, inicjatorem powołania w rodzinnym Śremie placówki bankowej, dające szansę rozwoju lokalnym przedsiębiorcom. Czytamy tam m.in. "…w 1873 r. (ks. Piotr Wawrzyniak, wikary parafii w Śremie), wszedł w skład zarządu Banku Ludowego w Śremie, w charakterze wicedyrektora, a w 1876 r. powierzono mu funkcję dyrektora (…) był posłem z okręgu wrzesińsko-śremskiego na Sejm Pruski w Berlinie. W 1896 r. wyjechał do USA, aby nawiązać współpracę między Polonią, a prowadzonym pod swoim patronatem Związkiem Spółek Zarobkowych, którym zarządzał po śmierci Augusta Szamarzewskiego. W 1898 r. został proboszczem w Mogilnie. Zmarł 9 listopada 1910 r. w Poznaniu. Pochowany został w Mogilnie. W czerwcu 1919 r. ul. Kościelną w Śremie przemianowano na ul. Ks. Wawrzyniaka. Na ścianie budynku dawnego Banku Ludowego - obecnie Spółdzielczy Bank Ludowy - umieszczona została w 1933 r. - na 60-lecie Banku - tablica pamiątkowa z wizerunkiem ks. Piotra Wawrzyniaka…"

Tak więc w 1933 r. obchodzono uroczyście w Śremie 60 lat powstania Banku, którego twórcą był ks. Piotr Wawrzyniak. To ważna informacja, dająca świadectwo, iż Bank w Śremie został założony w 1873 r. Znacznie wcześniej - 23 marca 1862 r. - powołane zostało do życia Towarzystwo Pożyczkowe dla Przemysłowców Miasta Brodnicy i Okolicy, a było to dzieło sędziego brodnickiego Ignacego Łyskowskiego, który zwerbował do swojego pomysłu 34 miejscowych rzemieślników i 3 przedstawicieli inteligencji. Towarzystwo Pożyczkowe dało początek działania placówki bankowej, chroniło też w okresie zaborów interesy działaczy gospodarczych, rzemieślników, rolników, było też miejscem obrony mowy polskiej i kultury. Tam są korzenie Banku Spółdzielczego w Brodnicy, najstarszego banku w kraju.

Fakt, że najstarsze banki, w okresie zaborów, powstawały właśnie w Wielkopolsce i na Pomorzu to jedynie powód do wspólnej dumy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska