Przyczyn może być kilka: niedostateczne utwardzenie podłoża, źle wykonana podbudowanie albo nie tak dobrany materiał. To wszystko może sprawiać, że chodnik jest nierówny albo się zapada.
Co zrobić, by tego uniknąć? Przede wszystkim dobrze przygotować podłoże. Im bardziej mokra i nasiąkliwa ziemia, tym gorzej i tym większe możliwości powstania wybojów w naszym chodniczku. Musi być jednak jednocześnie przepuszczalna, bo woda, choćby deszczówka, musi mieć gdzieś ujście. Podbudowa powinna być grubości 15-45 cm (zależnie od rodzaju podłoża i przewidywanego obciążenia).
Po uformowaniu podbudowy wykonuje się podsypkę. Na tak przygotowane podłoże można wysypać drobnoziarnistego piasku, ewentualnie grys albo drobny żwirek.
Dopiero na to można kłaść kostkę. Układa się ją od brzegu nawierzchni, np. krawężników do środka. Dzięki temu możemy pracować na już ułożonej nawierzchni, a przez to nie niszczymy przygotowanej wcześniej podsypki. Zwróćmy uwagę na dokładne ułożenie pierwszych rzędów. Czasem przy nich trzeba przycinać kostki.
Po zakończeniu układania kostki spoiny powinniśmy wypełnić suchym piaskiem. Przez parę dni będziemy go wdeptywać. Potem wystarczy usunąć piasek z powierzchni kostki i gotowe.