- Naszym zadaniem jest dostarczenie szczepionek, które będą bezpieczne i skuteczne. Muszą być w odpowiedniej ilości i musimy całą operacje przeprowadzić w jak najkrótszym czasie. Szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne, co podkreślamy za każdym razem. Musimy zorganizować cały proces tak, żeby był przyjazny dla obywatela - mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.
I dodaje: - W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy nabór punktów szczepień, do tej pory mamy zgłoszenia, które pozwolą szczepić ok. 180 tys osób tygodniowo.
Z kolei minister zdrowia podkreślał, że szczepienia przeciwko koronawirusowi powinny być dla wszystkich priorytetem.
Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...
- To będzie jedno z największych, jeśli nie największe wyzwanie w 2021 roku. Dobrze, żebyśmy do niego przystąpili w takim duchu narodowej zgody. Być może to górnolotne słowa, ale tak właśnie powinno być. Ta sprawa jest istotna dla nas wszystkich, dla Polski
- mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.
I dodaje: - Pracując nad tym dokumentem przyświecały nam 3 ważne hasła. To wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. To fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepień.
Czy szczepienia przeciwko koronawirusowi będą bezpieczne?
Minister zdrowia zapewnił także, że szczepienia, które trafią do Polski będą skuteczne i bezpieczne.
- Jeżeli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, my gwarantujemy jego bezpieczeństwo. To dotyczy dopuszczenia szczepienia do obrotu. Obowiązują tutaj standardowe procedury, które odbywają się z naszym udziałem. Mamy informacje przekazywane na bieżąco i to nie jest tak, że ten proces certyfikacji dzieje się poza naszą kontrolą
- mówi A. Niedzielski.
Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...
I dodaje: - Gwarantujemy bezpieczeństwo łańcucha dystrybucji. Jest on skomplikowany, ponieważ wymaga często ekstremalnych temperatur ujemnych. Jesteśmy przygotowani, jako państwo, nie tylko do przechowywania szczepionek, ale także do ich dystrybucji, tym zajmuje się Agencja Rezerw Materiałowych.
Kto pierwszy będzie mógł się zaszczepić przeciwko koronawirusowi?
Szczegółową kolejność szczepień przedstawił prof. Norbert Maliszewski, szef centrum analiz strategicznych. Jako pierwsi zaszczepić się będą mogli:
- pracownicy ochrony zdrowia,
- pracownicy domów pomocy społecznej i ich mieszkańcy,
- służby mundurowe,
- personel niemedyczny - nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, pracownicy transportu publicznego,
- osoby poniżej 60. roku życia mające choroby współistniejące,
- grupy zawodowe, które doświadczyły trudności ograniczeń w wyniku pandemii.
- Nie odstajemy od standardów międzynarodowych i europejskich. Zaczynamy od medyków, osób starszych, służb mundurowych, bo tam jest największe ryzyko związane z zarażaniem się, czy konsekwencjami przechorowania choroby COVID-19 - podkreślał minister Niedzielski.
Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...
Benefity dla osób, które zaszczepią się przeciwko koronawirusowi
Osoby, które zostaną zaszczepione, będą mogły liczyć na pewne benefity.
- Nie znamy jeszcze szczegółowych charakterystyk produktów. Przyjmujemy na tę chwilę, że osoby, które poddadzą się szczepieniom nie będą podlegały kwarantannie w wyniku kontaktu z osoba zakażoną, a także w wyniku podroży do krajów, które są krajami wysokiego ryzyka transmisji koronawirusa. Osoby te nie będą też uwzględnione w limitach osób, takich jak te obecne, dotyczące liczby osób przebywających w jednym miejscu
- mówi minister Niedzielski.
Podczas konferencji podkreślano także, że najważniejsze w kwestii szczepień będzie przekonywanie społeczeństwa o tym, by w ogóle się zaszczepić.
- Bardzo dużo miejsca w strategii i naszych działaniach poświęcamy przekazywaniu wiedzy i procesowi edukacji. Oprócz kampanii będziemy tworzyli specjalny serwis poświęcony szczepieniom, by każdy obywatel mógł zdobyć niezbędną wiedzę na temat szczepionki. Dodatkowo będzie uruchomiona również infolinia dla obywatela.
- tłumaczy Adam Niedzielski.
