https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Narodowcy znów przemaszerują przez Bydgoszcz

Piotr Wiśniewski
Narodowcy oraz m.in. kibice Zawiszy przemaszerują na Stary Rynek, by uczcić pamieć żołnierzy wyklętych
Narodowcy oraz m.in. kibice Zawiszy przemaszerują na Stary Rynek, by uczcić pamieć żołnierzy wyklętych archiwum
3 marca Stowarzyszenie Bydgoszcz Narodowa organziuje marsz upamiętniający narodowy dzień “ Żołnierzy Wyklętych"

Marsz rozpocznie się o godzinie 15 na skwerze im. Leszka Białego przy ul. Markwarta. Następnie jego uczestnicy przemaszerują m.in. ul. Gdańską, by dotrzeć na Stary Rynek, gdzie złożą kwiaty, zapalą znicze oraz wygłoszą przemówienia.

Antykomunistyczny marsz Narodowej Bydgoszczy zakończony [zdjęcia]

- Chcemy przypomnieć bydgoszczanom o bohaterach którzy za swą patriotyczną postawę zostali skazani na śmierć - tłumaczy organizator marszu, Tomasz Zagrabski z Narodowej Bydgoszczy.

- Byli to ludzie, którzy nie czuli strachu przed walka jak i śmiercią za wolną Polskę. Warto o nich przypomnieć tym bardziej w dzisiejszych czasach, gdy dla niektórych polityków niepodległość Polski to towar na sprzedaż w zamian za dotacje i stanowiska za granicą.

Organizatorzy spodziewają się kilkuset osób z Bydgoszczy, Torunia i okolic. Swoją obecność zapowiedzieli już m.in. kibice Zawiszy oraz Bydgoski Klub "Gazety Polskiej".

Wiadomości z Bydgoszczy

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
POlaczek
POlaczek?
R
Ringo
Ulżyło "prawdziwemu polaczkowi"? bo post nijak się ma do treści publikacji.
p
prawdzwy POLAK
Oto cała prawda o załozycielu Zawiszy.Nie wiem skad takie uwielbienie dla tego Pana ze strony w/w kibicow!
gen. dyw. Marian Graniewski (Gutaker), s. Jana, ur. się w 1918 roku we Lwowie. We wrześniu 1940 roku został powołany do służby w Armii Czerwonej, walczył na froncie po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej (czerwiec 1941 roku). W maju 1943 roku został skierowany do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki na stanowisko oficera polityczno-wychowawczego. Brał udział w bitwie pod Lenino. W 1945 roku powierzono mu stanowisko zastępcy dowódcy 8 pułku piechoty w 9 Dywizji Piechoty. Po zakończeniu II wojny światowej był zastępcą dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Koszalinie. Dnia 25 marca 1947 roku przejął obowiązki Szefa Departamentu WOP, a z dniem 1 kwietnia 1948 roku został mianowany na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Pogranicza. Rozkazem z dnia 23 kwietnia 1948 roku zwolniono go z zajmowanego stanowiska i skierowano do Akademii Wojskowej w Moskwie. W 1950 roku powrócił do kraju i zajął się organizowaniem Terenowej Obrony Przeciwlotniczej (był jej pierwszym komendantem). W 1954 roku pracował w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru, której celem było m.in. nadzorowanie zawieszenia broni, wycofywanie wojsk i przywracanie pokoju w Wietnamie. Po „odwilży październikowej” w 1956 roku powrócił do służby czynnej w wojsku – początkowo na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego, a następnie Głównego Inspektora Planowania i Techniki Ministerstwa Obrony Narodowej. W 1967 roku został usunięty ze służby, w 1968 roku przeszedł w stan spoczynku.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska