Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczą rolników innego zawodu!

(LT)
Po lewej: Panie mogą skorzystać z kursu dla przyszłym fryzjerek. Ten odbył się w Świeciu. Po prawej: Dla mężczyzn zorganizowano kurs spawania. Na zdjęciu: zajęcia w Rypinie.
Po lewej: Panie mogą skorzystać z kursu dla przyszłym fryzjerek. Ten odbył się w Świeciu. Po prawej: Dla mężczyzn zorganizowano kurs spawania. Na zdjęciu: zajęcia w Rypinie. nadesłane
Kursy zawodowe są dla wielu mieszkańców kujawsko-pomorskiej wsi wielką szansą na poprawę bytu. Korzystają z nich także rolnicy. Bo coraz trudniej utrzymać im rodzinę z niewielkiego gospodarstwa. Wolą dorobić.

Gospodarujemy na  dwunastu hektarach i coraz częściej brakuje nam pieniędzy nawet na opłacenie rachunków za prąd - mówi rolniczka z powiatu świeckiego. - Wstydzę się tego, choć nie jesteśmy obibokami, nie trwonimy pieniędzy, ale i tak coraz trudniej związać koniec z końcem. Muszę znaleźć sposób na dorobienie do rodzinnego budżetu. Brakuje mi wykształcenia. Słyszałam o kursach zawodowych organizowanych przez ośrodek doradztwa rolniczego. Czy mogę się jeszcze zapisać?

Można się zgłaszać
„Nowy zawód - nowa szansa dla rolników i mieszkańców wsi Kujaw i Pomorza” - to projekt realizowany od sierpnia 2010 roku przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, współfinansowany ze środków unijnych.

- Nabór będziemy prowadzić jeszcze w przyszłym roku, ale to nie jest tak, że najpierw proponujmy kursy i potem zapisujemy chętnych - mówi Edyta Zakrzewska z KPODR, kierowniczka projektu. - Kursy są dobierane do potrzeb uczestników.

Zatem najpierw doradca pomaga w określeniu np. predyspozycji zawodowych,  w sprecyzowaniu oczekiwań.

Sprawdza też, czy kurs pomoże w zdobyciu zawodu poszukiwanego na rynku. Po przeanalizowaniu z doradcą wszystkich za i przeciw, może zostać wybrany kurs zawodowy. Za udział w nim rolnik lub członek jego rodziny nie zapłaci ani grosza!

Najpopularniejsze z kursów to na przykład:  na operatora koparko-ładowarki, księgowości małych i średnich firm, dla kierowcy (kat. C+E), kucharza małej gastronomii, florystyczny.

W grudniu szkolono też przyszłym spawaczy. To była oferta skierowana do mężczyzn.

Z kolei panie chętnie biorą udział w kursach fryzjerskich i tych o nazwie - „Mobilny opiekun dzienny”.

Ten ostatni składa się z kilku elementów. - W związku z tym, że wciąż wiele mieszkanek wsi nie ma prawa jazdy, to postanowiliśmy iż kurs opieki nad dziećmi połączymy z nauką jazdy - wyjaśnia Edyta Zakrzewska.

Po jego zakończeniu panie będą mogły dorobić opiekując się dziećmi, a dojazd do pracy w innej wsi, czy w mieście, nie będzie już stanowił dla nich większego problemu.

Nawet niszowe zawody
Ale jest szansa także na naukę niszowych zawodów. - Takich jak na przykład fryzjer psów - dodaje Zakrzewska. - A pewien pan jest zainteresowany kursem dotyczącym korekcji racic. Na takie usługi jest duże zapotrzebowanie, więc pomożemy mu.

Informacji o projekcie „Nowy zawód - nowa szansa dla rolników i mieszkańców wsi Kujaw i Pomorza” można szukać na stronie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego: www.kpodr.pl, w zakładce - reorientacja zawodowa.

Można też w tej sprawie dzwonić do KPODR, do centrali, pod numer: 52 386 72 00 lub do biur powiatowych.

Promujemy kształcenie
Z kolei w ramach naszego projektu „Ucz się pilnie - zrealizuj marzenia” promujemy kształcenie ustawiczne. Jest  adresowany także do gospodarzy i członków ich rodzin, bo przecież oni również muszą się dokształcać.

Projekt trwa od kwietnia tego roku do końca czerwca 2012 roku. Raz  w miesiącu ukazuje się 8-stronicowa wkładka promująca kształcenie ustawiczne. Pokazujemy w niej m.in. osoby, które się dokształcają, pracodawców, którzy inwestują w szkolenia załogi itp.

Następna wkładka ukaże się 14 stycznia 2013 roku. Poza tym raz w tygodniu organizujemy telefoniczny dyżur z ekspertami pod numerem bezpłatnej infolinii 800 111 006. Naszymi ekspertami są psycholog, doradca zawodowy, specjalista od kształcenia ustawicznego.

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej projektu www.uczsiepilnie.eu. Tam też można zadawać pytania ekspertom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska