- To są certyfikaty roczne, wydawane na podstawie informacji, które zbieramy o danej placówce - objaśniają Monika Rezmer i Aleksandra Sikorska, filary stowarzyszenia „Niebieski Klucz” ze Świecia, działającego na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu.
Otrzymały je m.in. przedszkola „Motylek” i „Słoneczko” w Świeciu, przedszkole w Bukowcu, szkoły we Wiągu, Terespolu Pomorskim i Krąplewicach, a także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Warlubiu. - To placówki z fantastyczną kadrą, dzieci i rodzice są zachwyceni - mówi Monika Rezmer.
- W Krąplewicach sytuacja jest wzorowa, bo pracuje tam nauczyciel wspomagający, który podczas lekcji pomaga dziecku ze spektrum autyzmu - dodaje Aleksandra Sikorska.
- Polecamy to rozwiązanie, bo taki nauczyciel nie tylko pomaga uczniowi, ale też motywuje go do pracy i efekty są widoczne. Dziękujemy gminie Jeżewo za tę możliwość - mówi Karolina Wesołowska, dyrektor szkoły w Krąplewicach.
Wsparcie dzieciom ze spektrum autyzmu okazują też Ośrodek Integracji i Rehabilitacji w Świeciu, Polomarket oraz stowarzyszenia: diabetyków i „Razem dla Świecia”.
- Podziękowania należą się wielu ludziom, na pewno pracownikom z poradni przy szpitalu psychiatrycznym. Nasza współpraca z nimi jest stała i bezcenna - dodaje Monika Rezmer.
To na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu odbywają się zajęcia terapeutyczne dla podopiecznych „Niebieskiego Klucza”.
- Jest nam tam bardzo dobrze. Mówimy o tym miejscu „u nas”. Dzieci też twierdzą, że to „nasza sala” - dodaje Aleksandra Sikorska.
Stowarzyszeniu marzy się jeszcze jedna, gdzie panie będą mogły wykorzystać nowo zdobyte umiejętności (bo nieustannie się szkolą) niezbędne do terapii sztuką, czyli arteterapii.
- To musi być taka sala, którą będzie można pobrudzić - wyjaśnia Monika Rezmer.
Panie zabiegają już o wyposażenie takiego pomieszczenia.
- Startowałyśmy w konkursie na granty z LGD „Gminy Powiatu Świeckiego”. Niestety, nie udało się go zdobyć, dlatego szukamy sponsorów. Potrzebujemy farb, płócien, sztalug, kredek i dużych rolek papieru, żeby zajęcia mogły się odbywać również na dworze - uzupełnia Monika Rezmer.
https://pomorska.pl/dobrze-ze-mamy-w-swieciu-stowarzyszenie-niebieski-klucz/ar/9849338
Ruszają też w teren, żeby szkolić rodziców i nauczycieli. Ostatnie szkolenie było w przedszkolu „Motylek”.
- Rozumiemy, że w społeczeństwie jest potrzeba rozszerzania wiedzy o spektrum autyzmu, zwłaszcza wśród nauczycieli, ale nie każdego stać na szkolenia, które kosztują nawet 200 zł za godzinę - mówi Aleksandra Sikorska.
- Nasze stowarzyszenie jest po to, żeby szerzyć tę wiedzę społecznie. Nie bierzemy za nic pieniędzy - podkreśla Monika Rezmer.
Pod stałą opieką mają około 30 dzieci z powiatu świeckiego. Terapie dla nich organizują w trzech grupach wiekowych, najmłodszy podopieczny ma trzy lata.
JANIKOWO Podczas święta PSL-u przypominano wartościach i patriotyzmie Wincentego Witosa