MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 500 tys. zł na usługi rolnicze

oprac. Wiesław Zdobylak
Dofinansowanie dotyczy usług innowacyjnych i proekologicznych
Dofinansowanie dotyczy usług innowacyjnych i proekologicznych archiwum NM
Od 31 października do 29 listopada br. w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych” finansowane ze środków PROW 2014-2020.

Dokumenty należy złożyć osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. O pomoc na rozwój usług rolniczych może ubiegać się osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej lub spółka cywilna, która jako mi-kroprzedsiębiorstwo lub małe przedsiębiorstwo wykonuje działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług dla gospodarstw rolnych.

 

Dotyczy to działalności usługowej wspomagającej produkcję roślinną, działalności usługowej wspomagającej chów i hodowlę zwierząt gospodarskich oraz działalności usługowej następującej po zbiorach. Z pomocy wykluczeni są beneficjenci którzy otrzymali wsparcie na „Modernizację gospodarstw rolnych” z PROW 2007-2013. Maksymalna pomoc, jaką może otrzymać jeden beneficjent w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi 500 tys. zł. Wsparcie jest udzielane w formie refundacji do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, poniesionych na realizację inwestycji. Podmioty starające się o przyznanie pomocy mają również możliwość korzystania z zaliczek na realizację operacji.

 

Warunkiem wypłaty zaliczki jest ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia właściwego wydatkowania zaliczek w postaci m.in. gwarancji bankowej lub równoważnej gwarancji (np. ubezpieczeniowej), odpowiadającej 100 proc. kwoty zaliczki. Pomoc można otrzymać m.in. na zakup, także w formie leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności, nowych maszyn, narzędzi lub urządzeń przeznaczonych do uprawy gleby oraz siewu, sadzenia, pielęgnacji, ochrony, nawożenia i zbioru roślin, przygotowywania, mycia, suszenia, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, ważenia i pakowania produktów rolnych w celu przygotowywania ich do sprzedaży, przygotowywania pasz, rozdrabniania i szarpania słomy i roślin; ciągników, kombajnów, sieczkarni, ładowarek samobieżnych i przyczep; aparatury pomiarowej i kontrolnej; sprzętu komputerowego i oprogramowania, służącego do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagające sterowanie procesem świadczenia usług. O kolejności przyznawania pomocy decydować będzie innowacyjność przedsięwzięcia, jego charakter proekologiczny oraz realizacja w terenie powiatów o wysokim rozdrobnieniu agrarnym, jak nasz.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska