https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie szkoły

Bogumił Drogorób
W tej szkole uczyć się będzie 25 dzieci w  klasach od zerówki i trzeciej.
W tej szkole uczyć się będzie 25 dzieci w klasach od zerówki i trzeciej. Bogumił Drogorób
Władze gminy Grodziczno planowały otwarcie nowej placówki oświatowej dla młodzieży po gimnazjum. Miało powstać Liceum Profilowane. Dziś wiadomo, że plany zweryfikowało życie.

     Idea uruchomienia Liceum Profilowanego miała pewne uzasadnienie. Chodziło o przybliżenie szkoły do młodzieży, żeby uczniowie nie musieli jeździć do Nowego Miasta Lubawskiego, Brodnicy czy Działdowa. Jednak to młodzież - absolwenci gimnazjum - miała w ręku klucz do otwarcia szkoły w Ostaszewie. Młodzież i rodzice zadecydowali - nie!
     Po informacjach, także prasowych, o możliwości otwarcia Liceum Profilowanego w Ostaszewie zgłosiło się raptem dwoje kandydatów. Był jednak jeszcze czas, żeby wypromować inicjatywę władz samorządowych. Były więc spotkania u starosty, dwa z rodzicami, stosowne informacje otrzymała młodzież. Jednak każdy absolwent gimnazjum ma prawo wybrać taką szkołę, jaką chce i z tej możliwości skorzystano. To pierwsza przyczyna. Druga - o czym wiedzą pracownicy nie tylko oświaty, ale każdy urzędnik w gminie Grodziczno - idzie niż demograficzny. Te dwie okoliczności spowodowały, że nie udało się skompletować choćby jednej klasy w Liceum Profilowanym.
     Konsekwencje niżu demograficznego obrazuje znakomicie inny przykład. Otóż budynek szkoły w Ostaszewie nie pozostanie pusty. Będzie tam filia Szkoły Podstawowej w Grodzicznie z klasami od zerówki do trzeciej. W zerówce będzie troje dzieci, w pierwszej - szóstka uczniów, w drugiej - także szóstka i w trzeciej - dziesięcioro. Dzieje się tak, bo rodzice z wsi położonych na krańcach gminy zapisują swoje pociechy do szkół w Hartowcu lub Kiełpinach. Zatem już na tym stopniu edukacji trzeba bardzo uważnie przygotowywać plany nauczania, w obrębie gminy, na nadchodzące lata.
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska