Ale badaniem mammograficznym jest zainteresowana, bo jej młodsza siostra chorowała na raka piersi. Pyta więc, czy będzie mogła wykonać mamografię w innym terminie i w innym miejscu niż mammobus, na przykład w Centrum Onkologii we Włocławku lub w Zespole Przychodni Specjalistycznych. Oczywiście, chodzi o badanie bezpłatne.
Czy na takie badanie trzeba mieć skierowanie? Jak się dowiedzieliśmy, na badania prowadzone w ramach programów profilaktycznych, które finansowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie są potrzebne skierowania. - Pod warunkiem, że spełnia się warunki określone w programie - podkreśla Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy.
Program profilaktyki raka piersi jest jednym z programów finansowanych przez NFZ. Skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania I to właśnie ten program umożliwia wykonanie bezpłatnie mammografii.
Bezpłatne badanie w ramach programów profilaktycznych mogą zrobić tylko osoby spełniające określone kryteria. Pacjenci, których kryteriów określonych nie spełniają, muszą starać się o skierowanie i o badanie "normalną" drogą.
Czytelniczka, jako że znajduje się w przedziale wiekowym między 50 a 69 lat, i w ostatnich dwóch latach nie miała wykonywanej mammografii, może zgłosić się do innej placówki, która uczestniczy w programie profilaktyki raka piersi finansowanym przez NFZ.
Jak powiedziała nam Barbara Nawrocka, kujawsko-pomorski oddział NFZ ma podpisaną umowę między innymi z firmą Lux-Med oraz z Centrum Onkologii. Okazanie zaproszenia nie jest wymagane. - To jest tylko dokument pomocniczy - mówi rzeczniczka.
I ważne! Badania mammo-graficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi nie są limitowane. Co oznacza, że wystarczy się zgłosić i jeśli spełnia się kryteria, takie badanie jest wykonywane po wskazaniu przez placówkę terminu.
Czytaj e-wydanie »