Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie masz ulgi na abonament RTV? Nie szkodzi! Możesz nie płacić

Małgorzata Wąsacz
Oprócz opiekunów abonamentu RTV nie muszą też uiszczać  między innymi osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury.
Oprócz opiekunów abonamentu RTV nie muszą też uiszczać między innymi osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury. archiwum
Wystarczy, że prawo do ulgi przysługuje współmałżonkowi. W tej sytuacji na niego można przepisać odbiornik i zyskać zwolnienie z opłaty.

Żona pana Jana z Bydgoszczy ukończyła 75 lat i zyskała prawo do bezpłatnego abonamentu RTV. - Ja jestem młodszy i na mnie jest zarejestrowany odbiornik RTV. Czy mogę przepisać odbiornik na żonę i zyskać zwolnienie z płacenia? - pyta nasz prenumerator.
Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej, odpowiada: - Tak, może pan tak zrobić. W przypadku osób fizycznych prowadzących wspólne gospodarstwo domowe do uzyskania zwolnienia z opłat abonamentowych wystarczą uprawnienia jednej z tych osób, na którą zarejestrowane są odbiorniki RTV.

Czytaj: Opiekunowie niepełnosprawnych zwolnieni z abonamentu RTV

Formalności na poczcie
W tym celu należy zgłosić się do urzędu pocztowego i dopełnić formalności zgłoszenia zmiany danych przejęcia odbiorników RTV. Dodatkowo trzeba wypełnić formularz zwolnienia od opłat i oświadczenie. Zwolnienie z opłat abonamentowych w przypadku osób, które ukończyły 75 lat, następuje po przedłożeniu dowodu osobistego osoby uprawnionej do zwolnienia. Uprawnienia do zwolnienia od opłat będą przysługiwały od następnego miesiąca po dopełnieniu formalności.

Opiekunowie z ulgą
Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku rozszerzył się krąg osób, które nie muszą płacić abonamentu RTV. Z tego obowiązku zostali zwolnieni pobierający zasiłki dla opiekunów pod warunkiem, że na poczcie dopełnią formalności. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia od opłat jest decyzja właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych, jako zadanie w zakresie administracji rządowej.

Też oglądają za darmo
Oprócz opiekunów abonamentu RTV nie muszą też uiszczać między innymi osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury.
Wysokość emerytury brutto nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, ogłaszanego przez prezesa GUS. W tym roku emeryt, by zyskać zwolnienie z płacenia, nie może mieć wyższej emerytury niż 1 825,03 zł brutto.
Abonamentu RTV nie muszą też płacić m.in. osoby, które ukończyły 75 lat; osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego; osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, bezrobotni; osoby mające prawo do zasiłku oraz świadczenia przedemerytalnego; inwalidzi wojenni i wojskowi. a

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska