- Często jest jednak tak, że sprzedawca dostosowuje się do potrzeb klientów, którzy chcą mieszkać w apartamentach - uważa Jarosław Nadolski, rzecznik prasowy toruńskiego Budleksu (to największy kujawsko-pomorski deweloper). - I to bez względu na to, czy lokal, którym są zainteresowani, spełnia takie wymagania czy nie. Chcą w ten sposób poczuć się bardziej dowartościowani! Ale czy można kupić mercedesa w cenie fiata?
Nadolski twierdzi, że prawdziwy apartament musi być droższy.
W przypadku Budleksu płaci się o 30 proc. więcej za metr kwadratowy (normalnie kosztuje on tutaj ok. 5 tys. zł, w apartamencie - ponad 6 tys. zł). U wymienionego dewelopera takie mieszkania charakteryzuje m.in. wysoki metraż, dodatkowa liczba łazienek (np. łączone z sypialniami), tarasy (także na dachach), budynki mają oryginalny kształt (choćby piramidy).
Apartament: szlachetne drewno, metal, kamień naturalny
Lokalizacja apartamentowca powinna być prestiżowa. W okolicy muszą być teatry, muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Priorytetem są dobra komunikacja i bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych. Ważna jest też roślinność na podwórku oraz estetyczny widok z okna.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest architektura budynku apartamentowego.
Musi być nienaganna, czemu służyć powinien projekt znanego architekta. Sama budowa wymaga ponadto zastosowania najwyższej jakości materiałów, zarówno konstrukcyjnych (np. cegły), jak i wykończeniowych (np. szlachetne drewno, metal, kamień naturalny). Błędem byłoby ponadto projektowanie dużej liczby lokali na piętrze.
Apartament: więcej niż 100 metrów kwadratowych
Warunkiem koniecznym jest winda w budynku, nawet gdy nie wymaga tego prawo. Powinna być wysokiej jakości i emitować minimum hałasu. Na dachu apartamentowca powinny być zlokalizowane przestronne tarasy widokowe z zielenią.
Ochrona, recepcja, monitoring, instalacje inteligentnego budynku i klimatyzacja - te są obecnie standardem w wysokiej jakości projektach. Ważne są też specjalne miejsca parkingowe dla gości oraz wydzielony podjazd dla taksówek.
Apartament musi być przestronny, za sprawą odpowiedniej wysokości lokalu (ok. 3 metrów) oraz powierzchni.
Oto przykład salonu w apartamencie (Budlex Toruń):
Co do metrażu, także nie ma zgody w kwestii jego minimalnej wielkości. Większość definicji apartamentu wymaga powierzchni 100 m kw., podczas gdy inne dopuszczają lokale o powierzchni 70 m. Zdarzają się także głosy, że najmniejszy apartament dla singla może mieć powierzchnię jedynie 50 m kw.
Dodatkowym wymogiem jest podział lokalu na część dzienną i nocną oraz wydzielenie garderób, kilku łazienek oraz przestronnych balkonów, tarasów czy ogrodów zimowych.
Obejrzyj zdjęcia: Tak wygląda apartamentowiec we Włocławku!
Obejrzyj też foto: Obejrzyj zdjęcia pałacu przedsiębiorcy z Kruszwicy. Na jego łożu sypiał sam Napoleon!
