Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie siedź w domu, wybierz się na wycieczkę z toruńskim PTTK! Pierwsza już w środę

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Kościół św. Jana Chrzciciela w Służewie wzniesiony w 1560 roku. Służewo będzie celem sobotniej wycieczki PTTK
Kościół św. Jana Chrzciciela w Służewie wzniesiony w 1560 roku. Służewo będzie celem sobotniej wycieczki PTTK Marek Weckwerth
Oddział Miejski PTTK w Toruniu zaprasza na dwie ciekawe wycieczki. Pierwsza odbędzie się na terenie Torunia już w środę 4 października, druga w sobotę w okolicach Aleksandrowa Kujawskiego.

W środę 4 października Komisja Turystyki Pieszej przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza chętnych w przedziale wiekowym 60+ do udziału w wycieczce pieszej z cyklu „60 + z PTTK”.

Spotkanie uczestników o godz. 10.00 na pl. Armii Krajowej. Celem 5-kilometrowej wycieczki będą toruńskie mosty – część 2. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Teresa Karasiewicz.

Relacja z kwietnia 1875 roku

Jak informuje nas Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu, zachowały się relacje z kwietnia 1875 roku, opisujące częściowe zniszczenie mostu na Wiśle.

Jeszcze 1 kwietnia kra stała na Wiśle, na dobre ruszyła w sobotę 3 kwietnia o godz. 19.30. Kwadrans później losy mostu drewnianego w Toruniu zostały przesądzone.

To też może Cię zainteresować

Dwa przęsła po obu stronach filara pozbawione izbicy po wcześniejszym ruszeniu kry uległy naporowi kry i wraz z filarem całkowicie wyłamane ze środka mostu, popłynęły z wodą. Na szczęście stan Wisły w tym czasie był jeszcze niski, inaczej z istniejącego mostu nie byłoby żadnego śladu. Oprócz tego most w innym miejscu doznał nieznacznego pochylenia.

Do niespodziewanego ruszenia kry i zniszczenia części mostu doszło w czasie, w którym w najlepsze odbywał się ruch na moście. Z dworca wracały wówczas dorożki, z których pierwsza dojechała na 15 kroków przed powstałą wyrwą w moście, co więcej pewien wyższy wojskowy przebywał most pieszo i znalazł się na usuwających się belkach i deskach mostowych. Jedynie zachowanej zimnej krwi i szybkości swoich nóg zawdzięczał swoje ocalenie.

Do 4 kwietnia woda znacznie się podniosła, bo do 8 stóp i 7 cali (wskazania o godz. 17.00). Obecnie kra już całkowicie spłynęła, a ta która napłynie z Warszawy będzie już bardzo skruszona, by mogła więcej przynieść szkody. Po drewno i elementy żelazne mostu zmiecione przez krę, które zatrzymało się z pół mili dalej (za Cegielnią) wysłano łódki, które dopiero nad wieczorem powróciły z tej wyprawy wioząc większe sztuki drewna i pogięte grube pręty żelazne.

Naprawa zniszczonej części mostu nie będzie kontynuowana w formie pierwotnej, ponieważ poszczególne elementy oraz bale spoczywające na belkach zostaną przełożone z jednego końca pustego dziś, na drugi jego koniec. Odbudowany most nie będzie już w dawnym miejscu posiadał ani filara ani izbicy, a samo miasto zaoszczędzi na wydatkach związanych z odbudową mostu około 3.000 talarów.

Kolejna wycieczka 7 października

W sobotę 7 października 2023 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.

Odjazd pociągu z dworca PKP Toruń Główny do stacji Aleksandrów Kujawski o godz. 9.16. Trasa wycieczki będzie wiodła z Aleksandrowa przez leśnictwo Pieczenię, Służewo, Nową i Starą Wieś, Rudunki, z zakończeniem w Aleksandrowie Kujawskim. Długość przejścia pieszego wyniesie około 16 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Głównym punktem wycieczki będzie Służewo

W 1286 roku książę łęczycki i kujawski Władysław Łokietek utworzył w Służewie komorę celną. Henryk Miłoszewski informuje, iż powyższa data jest uważana przez część historyków za pierwszą historyczną wzmiankę o Służewie. Wiadomo jednak, że około połowy XIII wieku jej właścicielem był Andrzej ze Służewa.

Podczas procesu polsko – krzyżackiego toczącego się w Warszawie w 1339 roku Służewo zostało wymienione wśród miast zniszczonych na Kujawach w latach 1329 – 1332 przez Krzyżaków, tj. Brześcia Kujawskiego, Gniewkowa i Przypustu.

Od połowy XIV wieku jako prywatne miasto szlacheckie należało do rodziny Służewskich herbu Sulima. Po upadku i wyludnieniu związanym z okresem wojen i łączących się z nimi przemarszów różnych wojsk, miasto podnosi się pod koniec XVII wieku, po to aby po raz kolejny już w XVIII wieku upaść.

Około połowy XVII wieku właścicielami miasta została rodzina Niemojewskich herbu Rola, po których na początku XIX wieku miasto przejęli Wodzińscy. W 1860 roku istniejąca komora celna została przeniesiona do Aleksandrowa Kujawskiego, a siedem lat później Służewo utraciło status miasta.

Ciekawostki krajoznawcze w Służewie

Kościół św. Jana Chrzciciela wzniesiony w 1560 roku z fundacji wojewody brzesko – kujawskiego Jana Służewskiego w stylu gotycko – renesansowym; park krajobrazowy z połowy XIX wieku; zrujnowany młyn zbożowy z początku XX wieku oraz domy z XIX wieku. W Służewie stał pałac zbudowany pod koniec XVII wieku dla Służewskich, który w czasie II wojny światowej został zniszczony i spalony a następnie w 1945 roku rozebrany.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska