Zwycięzca jednogłośnie
Zobaczyliśmy reprezentantów sześciu szkół. Zabrakło gimnazjalistów z Janowca i Barcina. Gospodarzem i pomysłodawcą prezentacji było Gimnazjum Specjalne ze Żnina, które wysyłając do pozostałych gimnazjów w powiecie zaproszenia zaznaczyło jednocześnie, jakie zadania przydzielono dla poszczególnych szkół. Uczestnicy prezentowali więc na przykład strój pałucki, piosenkę w gwarze pałuckiej (uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żninie), opisywali szlak turystyczny, a także mapę najważniejszych zabytków Pałuk. Szkole z Janowca zaproponowano przybliżenie trzech wybranych sylwetek wybitnych ludzi Pałuk, a gimnazjum w Barcinie - herbów miast pałuckich - szkoda zatem, że placówki te nie dopisały.
Jury w składzie: Mirosław Binkowski - znawca gwary pałuckiej, autor książki "Mój downiejszy Żnin", Eugeniusz Izdebski - pałucki artysta rzeźbiarz, Andrzej Rosiak - dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie oraz przedstawiciel "Gazety Pomorskiej" w Żninie po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji jednogłośnie postanowiło przyznać pierwsze miejsce uczniom Publicznego Gimnazjum w Gąsawie, drugie - Gimnazjum Specjalnemu za przedstawienie oparte na dialogach z książki "Mój downiejszy Żnin", trzecie - Publicznemu Gimnazjum nr 1 w Żninie za prezentację i opisanie pałuckiego stroju.
Kopciuszek w gwarze
Zadanie gąsawian polegało na przygotowaniu słowniczka gwary pałuckiej, do czego przyłożyli się z niezwykłą starannością. Powstał bowiem nie tylko słownik, ale również przedstawienie o Kopciuszku, oparte na pałuckich dialogach. "Kopciuszek", czego wyrazem był głośny aplauz, zrobił wrażenie na wszystkich - uczniach, nauczycielach i jury. Reżyserem przedstawienia jest Beata Gaura, której pomagała Katarzyna Tomaszewska - obydwie są nauczycielkami w gąsawskim gimnazjum. - Do "Kopciuszka" przygotowywaliśmy się około dwóch tygodni. Sporo słówek zaczerpnęliśmy z internetu, za co oczywiście słowa podziękowania należą się autorowi tego słowniczka - panu Mirosławowi Binkowskiemu. Nie ukrywam, że pomocą służyli nam również starsi mieszkańcy Gąsawy - powiedziała Agata Wiśniewska. W "Kopciuszku" wystąpili: Alicja Senger, Michał Plewa, Marcin Wielgosz, Ania Krantz, Katarzyna Grupa, Natalia Gęsicka, Justyna Maciejewska, Agata Wiśniewska i Agnieszka Strzyżewska.
Na ręce przedstawicieli poszczególnych szkół trafiły oryginalne upominki. Gospodarzem przyszłorocznych prezentacji będzie gimnazjum w Gąsawie. Prezentacje prowadziła Maria Niedźwiedzka - nauczyciel z Gimnazjum Specjalnego oraz Maja Gólcz - dyrektor ŻDK.
Podczas imprezy prezentowane były hafty pałuckie Barbary Musiał i Elżbiety Ryski z Koła Miłośniczek Haftu Pałuckiego oraz rzeźby Eugeniusza Izdebskiego. Na scenie wystąpił zespół "Pałuczanki".
Nie uciekają od korzeni
Iwona Woźniak

Scenkę opartą na dialogach z książki Mirosława Binkowskiego "Mój downiejszy Żnin" przedstawili uczniowie Specjalnego Gimnazjum w Żninie. Na zdjęciu: Paulina Kujawa, Ewa Sobczak i Justyna Mieczyk.
We wtorek w Żnińskim Domu Kultury spotkali się gimnazjaliści - uczestnicy Powiatowej Prezentacji znajomości tematyki regionalnej. Występami dowiedli, że nie uciekają od swoich korzeni, a przeciwnie - Pałuki to ich mała Ojczyzna.