5. Toruńskie Dni Kariery
- Wtorek-piątek, godz. 8-14: warsztaty w PUP przy ul. Mazowieckiej 49a, i Centrum Aktywizacji Zawodowej na terenie X LO:
"Zaplanuj swoją ścieżkę zawodową"; "Pracownika zatrudnię. Metody pozyskiwania kandydatów do pracy"; "Znajdź swoje miejsce na rynku pracy"; "Jak nie zostać bezrobotnym magistrem - nowe instrumenty rynku
pracy";
- Wtorek-piątek, godz. 9-14; Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Toruniu, ul. Szpitalna 6:
Indywidualne konsultacje z profesjonalnym doradcą zawodowym;
- Izba Przemysłowo - Handlowa w Toruniu, warsztat "Własna firma czy etat?"
Zajęcia poruszają zagadnienia: plusy i minusy prowadzenia własnej działalności i pracy na etacie, co to jest działalność gospodarcza i jakie może przyjąć formy, jak zarejestrować firmę, biznesplan - podstawowe narzędzie w planowaniu działalności gospodarczej, case study
- opracowanie skróconego biznesplanu, analiza SWOT na podstawie przedstawionych przypadków.
Na większość warsztatów obowiązują zapisy.
"Kariera zawodowa a wykształcenie" - to hasło przewodnie tegorocznych Dni Kariery organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu. Do piątku będzie można wziąć udział w warsztatach, spotkaniach, a także indywidualnych konsultacjach z doradcą zawodowym. Wczoraj w Centrum Kształcenia Ustawicznego można było zapoznać się z ofertą uczelni wyższych oraz instytucji rynku pracy z naszego regionu. I właśnie ta możliwość przyciągnęła do CKU toruńską młodzież.
- Jestem tu, bo chciałabym się dowiedzieć, w jakim kierunku mogę iść dalej, gdy już skończę szkołę i na co warto położyć nacisk: na zdobycie zawodu czy wyższego wykształcenia - mówi Aleksandra Kaczmarkie-wicz, uczennica trzeciej klasy toruńskiego Technikum Ekonomicznego. - Na razie upatrzyłam sobie zawód technik administracji, który mogę zdobyć tu, w CKU.
Czytaj także: Gdzie i ile zarobi student w Toruniu? Sprawdziliśmy!
Eksperci zgodnie podkreślają, że o swojej przyszłej karierze należy myśleć jak najwcześniej i że warto uczyć się przez całe życie. - Jeżeli ktoś skończył studia i dopiero teraz zaczyna szukać pracy, to jest na to zdecydowanie za późno - mówi wprost Artur Rogosz, przedstawiciel agencji zatrudnienia Branch Manager Randstad. - Tylko 30 proc. studentów podejmuje pracę zarobkową, a to doskonały moment na zdobywanie doświadczenia zawodowego czy udział w kursach lub wolontariacie. To z pewnością w przyszłości zaprocentuje.
A jakich pracowników szukają pracodawcy? - Otwartych, przygotowanych na zmiany i rzetelnych, takich, którzy chcą pracować i są gotowi zrobić dużo, żeby firma się rozwijała - mówi Bożenna Pszczółkowska- Rudnicka, wicedyrektor PUP. - To działa w dwie strony. Rozwój firmy oznacza, że dłużej będziemy mieć pracę.
Czytaj e-wydanie »