Nie wszystkie osoby niepełnosprawne dostaną 500 zł. Iwona Hartwich krytykuje propozycję naszego rządu

Joanna MaciejewskaZaktualizowano 
23 maja Iwona Hartwich zorganizowała protest pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Kolejny - tym razem przed kancelarią premiera - planowany jest na 3 września
23 maja Iwona Hartwich zorganizowała protest pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Kolejny - tym razem przed kancelarią premiera - planowany jest na 3 września Marek Szawdyn
- To jest ogromny skandal i policzek wymierzony w nas i nasze dzieci. To będzie hańbą tego rządu już na zawsze - tak o 500 plus dla niepełnosprawnych mówi Iwona Hartwich, jedna z liderek ubiegłorocznego protestu osób niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie.

- To jest program minus 500. Ustawa nie spełnia oczekiwań osób z niepełnosprawnością, ponieważ wprowadza kryterium dochodowe. Wyszło na to, że każde dziecko w Polsce może otrzymać 500 zł (mowa o programie 500 plus - przypis red.), a osoba niepełnosprawna już nie - zaznacza torunianka Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego syna, która - wraz z innymi rodzicami osób niepełnosprawnych protestowała w ubiegłym roku w Sejmie.

Jednym z postulatów manifestujących było wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego (500 zł miesięcznie) dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, które ukończyły 18 rok życia.

Rząd przyjął projekt ustawy o „500 plus” dla niepełnosprawnych. Ograniczeniem będzie kryterium dochodowe

500 zł nie dla wszystkich

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Pierwsze czytanie projektu zaplanowano na środowe (17 lipca) posiedzenie Sejmu. Dodatek przysługiwać ma osobom niepełnosprawnym, które mają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz o całkowitej niezdolności do pracy. Nie wszyscy jednak dostaną 500 zł. Wysokość dodatku ma być uzależniona od kwoty innych świadczeń, jakie otrzymują - renty, emerytury, zasiłku stałego. Świadczenia te, wraz z proponowanym przez rząd dodatkiem, nie mogą przekroczyć 1600 zł. Niektórzy nie otrzymają więc 500 zł, lecz niższe kwoty, które łącznie nie przekroczą kryterium dochodowego.

- Uważamy, że dzisiaj polskie państwo stać na to, by osoba niepełnosprawna miała przynajmniej najniższą krajową waloryzowaną, bo to jest minimum socjalne dla zdrowego człowieka - zaznacza Iwona Hartwich dodając, że niepełnosprawni muszą dodatkowo ponosić też koszty leczenia i rehabilitacji. - Godzina rehabilitacji kosztuj od 100 do 150 zł. Jeśli to wszystko podliczymy, to wychodzą duże kwoty. Ustawa o dostępie do rehabilitacji i specjalistów nie sprawdza się. Jakub jest po ciężkiej operacji stopy. Zależało nam tylko na wirówkach. Pod koniec czerwca byłam w Miejskim Ośrodku Rehabilitacji w Toruniu, dostaliśmy termin na wrzesień - mówi Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Jakuba, który jest toruńskim radnym.

Iwona Hartwich zaznacza też, że kryterium dochodowe spowoduje, iż część osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem może zrezygnować z pracy.
- Bulwersuje to, że rząd automatycznie skazuje te osoby na zamykanie w czterech ścianach. Nawet jeśli ktoś będzie miał propozycję pracy, to będzie mocno zastanawiał się czy podjąć zatrudnienie, czy siedzieć w domu. A osoby niepełnosprawne bardzo chcą wyjść z domu, dążą do tego ich rodzice. Dlatego tutaj jest ogromna niesprawiedliwość - mówi Hartwich.

Asystent rodziny i psycholog

W piątek (12 lipca) Iwona Hartwich wraz z synem Jakubem uczestniczyła w Forum Programowym Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. Wzięli udział w panelu dyskusyjnym „Niepełnosprawni: pełnoprawni Obywatele”. Przedstawili m.in. postulaty rodziców osób niepełnosprawnych. Oprócz braku kryterium dochodowego, proponują m.in.: rentę socjalną bez podatku, zróżnicowanie kwot zasiłku pielęgnacyjnego w zależności od st. niepełnosprawności, zniesienie ubezwłasnowolnienia tych osób i zastąpienie opiekunem medycznym (miały być nim rodzic lub inna bliska osoba), darmowe turnusy rehabilitacyjne i wprowadzenie asystenta osobistego w miejscu zamieszkania.

- Warto poszerzyć wsparcie o pomoc pracownika socjalnego, który przyjdzie do domu i zbada potrzeby osoby niepełnosprawnej. Wtedy ominiemy urzędy i oszczędzimy pieniądze, a pomoc będzie zindywidualizowana. Rodzina borykająca się z niepełnosprawnością dziecka powinna mieć także pomoc psychologa. Jestem przekonana, że byłoby mniej rozwodów, gdyby w tych wszystkich trudnościach pomagał rodzinom psycholog - zaznacza Hartwich.

Iwona Hartwich zapowiedziała również kolejny protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - 3 września o godzinie 12 przed kancelarią premiera w Warszawie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kosa

No dobrze osobyvniepełnosprawne ze stopniem znacznym dostaną 500

A co z osobami niepełnosprawnymi ko że ze stopniem umiarkowanym których jestvw polsce prawie 1mln czy to jest jakaś dyskryminacja tych drugich osób niezapomnijmy że spora część tych ludzi też nigdzie nie może iść do pracy pracować ze względu na zdrowie ale taki mamy popiepszony w naszym kraju system orzecznictwa o niepełnosprawności A Zus zawsze każdego uzdrawia

G
Gość
2019-07-16T07:36:55 02:00, Gość:

Tej Pani to i 80 tys zł na miesiąc to by było mało. Żyć na czyjś rachunek!

Co Pan pisze czy pan wie co znaczy niepelnosprawny proszę się nie wypowiadać na forum odnośnie tych osob

G
Gość
2019-07-15T10:04:25 02:00, Gość:

To prawda wielkie rozczarowanie ( oszustwo) z tym 500 dla niepełnosprawnych ale czego można było się spodziewać jak miałem niechęć do sposobu działania Pani Hartwich tak teraz widze że to jedyna metoda pokazania problemu niepełnosprawnych.

Ja również popieram Panią hartwichh

T
Tata

Wszyscy pod sejm lub zrobić demonstracje pod urzędami miast w jakiś dzień i pokazać całemu rządowi że jest w błędzie jak dać to każdemu a nie tylko równym i rowniejszym

T
Tata
2019-07-16T08:08:26 02:00, Gość:

Tej Pani to i 80 tys zł na miesiąc to by było mało. Żyć

To zamień się z tą Panią na tą kasę na 1 miesiąc to pogadamy taki cwaniak z ciebie nawet cię nie stać na odwagę by się pod komentarzem podpisać a cwaniaczysz

T
Tata

500 dla każdego dziecka mialo być ,nie ważne czy chore czy zdrowe ,co wy wszyscy myślicie że z dzieckiem niepełnosprawnym jest tak samo w życiu jak z dzieckiem zdrowym ,nikomu nie życzę diagnozy niepełnosprawności dziecka ,ludzie zastanówcie się zanim coskolwiek napiszecie, bo to tylko o was źle świadczy,a karma szybko wraca.

B
Biedak

Kaczyński Morawiecki i cały PiS mają gdzieś osoby niepełnosprawne dla nich liczą się tylko nieroby pasożyty 500 PiS ograbia.niepełnosprawnych z pieniędzy i rozdaje leserom 500 .

G
Gość

Pani Iwono, Opiekunki z Poznania są z Panią, w miarę możliwości kilka osób dołączy na protest ! Proszę robić hałas na arenie unijnej. Ta ustawa chyba dla szykany niepełnosprawnych powstała. Rząd poniża i uwłacza godności ciężko chorych i ich rodzin, którzy pomimo swojej niepełnosprawności pracowali lub pracują na ile im zdrowie pozwala. Schorowana osoba, która pół życia pracowała na ten kraj i odprowadzała składki i podatki ma w tej chwili dochód niższy niż menele, żule, którzy całe życie przeleżeli pod sklepem i nie przepracowali ani dnia. Bo to oni właśnie będą głównymi beneficjentami świadczenia 500. Ministerstwo przechwala się ile wydano pieniędzy ale trzeba powiedzieć w pierwszej kolejności_JAKI JEST CEL WYDATKOWANIA. Jakie są jego EFEKTY!?

G
Gość

Stoję murem za Panią mama łączny stopień niepelnosprawnosci i dodatek pielegnacyj y renty otrzymuje 1400 zl dodatek jak to może być że na dzieci bez względu na zarobek można otrzymać 500 a nas się dzieli nie życzę nikomu tego co my przechodzimy

G
Gość

I znowu podzieliła środowisko osób chorych niepełnosprawnych jak mamy żyć każdej grupie chorych należy się wsparcie skoro 500 jest dla bogatych a biedny chory znowu zniczym został

G
Gość
2019-07-15T11:10:17 02:00, Gość:

Mało, ze kryterium dochodowe to jeszcze dostaną to osoby, które pobierają rentę socjalną. Ci co nawet spełniają kryterium dochodowe a mają rentę inwalidzką już nie dostaną tego dodatku

Pani H. w głowie się pomieszało. Kto broni jej synowi pracować. Niech dostanie dwójkę i idzie do roboty. A nie znaczny stopień niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, kasy po pachę i matka z opiekuńczym bo syn ograniczony do funkcjonowania w życiu. Coś tu nie tak. Ktoś się pomylił.

G
Gość
2019-07-15T10:27:21 02:00, Gość:

Tego nazwiska Hartwich to już nie da się słuchać !!!!!!!!!!!!!!!

2019-07-15T14:35:11 02:00, Gość:

Po ch..j sluchasz posluchaj kaczora .nikt ci nie kaze morde g...u w kube zal tobie ze walczy ma prawoPopieram Pania lwone super babka.

Odezwała się kultura z PO

G
Gość
2019-07-15T10:27:21 02:00, Gość:

Tego nazwiska Hartwich to już nie da się słuchać !!!!!!!!!!!!!!!

Po ch..j sluchasz posluchaj kaczora .nikt ci nie kaze morde g...u w kube zal tobie ze walczy ma prawoPopieram Pania lwone super babka.

G
Gość

Zawsze byłam zwolennikiem PIS-m.Obecnie nie zgadzam się z wieloma poczynaniami rządu. Najważniejsze: 500 dla wszystkich zdrowych dzieci,niezależnie od dochodu.Niepelnosprawnym duże ograniczenia.Uwazam,że powinno,że musi być odwrotnie aby było sprawiedliwie.O ile więcej troski ,opieki i pracy często morderczej pracy musi wlozyc rodzic opiekujacy sie 24 godz niepelnosprawnym dzeckiem.Wszelkie plusy (A jest ich sporo)otrzymują w większość młodzi i silni.Najslabsi:emeryci ,ludzie często schorowani otrzymali 888zl jednorazowo, na miesiąc wypada ok 74 zł.Leki 75 miały być darmowe,miały ale nie są.Przykladow można by mnożyć.Mysle,że będzie 3 siła, że znajdą się ludzie, którzy wystartują w wyborach i którzy wyrównana wszelkie nieprawidłowości.

G
Gość

Mało, ze kryterium dochodowe to jeszcze dostaną to osoby, które pobierają rentę socjalną. Ci co nawet spełniają kryterium dochodowe a mają rentę inwalidzką już nie dostaną tego dodatku

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3