Nie wychodź z domu. Sprawy urzędowe i bankowe, PIT, zakupy załatw przez internet [zestawienie]

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Profil Zaufany to darmowe narzędzie
Profil Zaufany to darmowe narzędzie archiwum/Marek Weckwerth
Zagrożenie koronawirusem jest realne, a sytuacja dynamiczna. Dlatego powinniśmy zrezygnować z mobilności. Pamiętajmy jednak, że wiele spraw możemy załatwić zostając w domu. Poniżej porady dot. m.in. kontaktowania się z urzędami, Policją, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Krajową Administracją Skarbową, Wojewódzkim Urzędem Pracy.

Urzędy - korzystaj z platformy ePUAP i Profilu Zaufanego

- W związku z obecnością w kraju koronawirusa zachęcamy, by osoby, które muszą załatwić urzędową sprawę, zrobiły to korespondencyjnie lub za pośrednictwem profilu zaufanego. Informacje jak to robić dostępne są na stronie epuap.gov.pl/wps/portal – zachęca Urząd Miasta w Bydgoszczy.

To proste - trzeba wypełnić krótki formularz rejestracyjny i założyć konto na ePUAP. Potrzebne są do tego dane kontaktowe oraz identyfikacyjne. Używaj konta ePUAP jako skrytki elektronicznej do odbierania korespondencji urzędowej. Wnosząc podanie/wniosek do urzędu wskaż adres skrytki ePUAP jako elektroniczny adres zwrotny. Powiadomienia otrzymasz też na e-mail.

Profil Zaufany (PZ) to darmowe narzędzie, które umożliwia m.in. logowanie i składanie podpisu elektronicznego, dzięki któremu można załatwiać, określone sprawy urzędowe online, w serwisach administracji. Aby potwierdzić PZ wypełnij prosty formularz. W ciągu 14 dni trzeba udać się do dowolnego punktu potwierdzającego z dowodem lub paszportem. Jednak warto. Z usług ePUAP w Polsce korzysta ponad milion osób.

Może to Cię też zainteresuje

Uwaga zmieniają się numery Policji. Z mundurowymi kontaktuj się m.in. przez aplikację

Zmieniają się numery telefonów do Komend Policji w całym kraju. Aby dodzwonić się do jednostki policji, zamiast obecnego numeru kierunkowego np. 52, 54, 56 należy wybierać prefiks 47 który jest wyróżnikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a następnie pełen siedmiocyfrowy numer resortowy. Planowany jest 6-miesięczny okres, podczas którego równolegle będą funkcjonowały dotychczas używane numery lokalne.

- W związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 proszę ograniczyć do niezbędnego minimum osobiste realizowanie spraw w Wydziale Postępowań Administracyjnych KWP w Bydgoszczy. Jednocześnie informujemy, iż większość spraw urzędowych można a w czasie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 zaleca się realizować korespondencyjnie - podaje KWP w Bydgoszczy.

Ważne dla osób, które chcą złożyć skargę lub wniosek. W związku z sytuacją związaną z zagrożeniem wirusem 2019-NocV (koronawirus) skargi i wnioski do Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy proszę składać telefonicznie! pod numerami telefonów:
- sekretariat Wydziału Kontroli KWP w Bydgoszczy tel. (52) 525 50 40 - 47 751 50 40,
- lub (52) 525 50 43, (52) 525 50 52, (52) 525 50 48, 47 751 50 43, 47 751 50 52, 47 751 50 48,
- bądź drogą elektroniczną na adres: skarga@bg.policja.gov.pl.

UWAGA - WAŻNE. Każda skarga lub wniosek przekazane w powyższy sposób zostaną rozpatrzone tak samo, jak te składane osobiście.

Kom. Przemysław Słomski z biura prasowego KWP w Bydgoszczy przypomina, że działa na terenie całego kraju (w tym naszego regionu) aplikacja mobilna „Moja Komenda”. Jest to aplikacja bezpłatna opracowana na urządzenia mobilne bazujące na systemach operacyjnych Android oraz iOS.

Aplikacja, po jej zainstalowaniu, może pracować w trybie off-line, jednak jej pełne funkcjonalności są widoczne przy zapewnieniu dostępu do internetu. Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe ponad 8 tysięcy dzielnicowych z terenu kraju. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji o jednostkach policji, jak i dzielnicowych.

Mundurowi przypominają, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

ZUS zaleca kontakt telefoniczny i elektroniczny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca do ograniczenia wizyt w placówkach ZUS w całym kraju. W przypadku potrzeby kontaktu można skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać e-maila, list lub skorzystać z portalu PUE ZUS.

- W trosce o zdrowie naszych klientów w związku z zagrożeniem koronawirusem oraz podjętymi działaniami profilaktycznymi, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce, zwracamy się do klientów ZUS z prośbą o ograniczenie bezpośrednich wizyt w placówkach Zakładu – mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W przypadku potrzeby kontaktu można korzystać z informacji telefonicznej – nr tel. 22 560 16 00. Konsultanci są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 - 18.00. Można korzystać również z kontaktu mailowego. Adres e-mail do zapytań ogólnych cot@zus.pl.

Pamiętajmy, z ZUS-em można również kontaktować się listownie, a także za pośrednictwem usług elektronicznych dostępnych na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Poprzez PUE ZUS większość spraw można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu. Dzięki PUE można przejrzeć dane zgromadzone w ZUS, przekazać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi, zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi z ZUS, mieć dostęp do informacji o wystawionych zwolnieniach lekarskich, umawiać się na wizyty w jednostce ZUS.

Przedsiębiorcy mogą też samodzielnie generować niektóre dokumenty, m.in. informację o aktualnych zgłoszeniach do ubezpieczeń bądź zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Jak tłumaczy Krystyna Michałek, osoby, które jeszcze nie mają swojego profilu na PUE ZUS mogą go założyć w każdej chwili. Jest to bezpłatna usługa, która daje wiele możliwości. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście w każdej placówce ZUS. Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej (jeśli konto jest w banku, który zawarł porozumienie z ZUS). Obecnie z tej opcji mogą skorzystać klienci banków: PKO Banku Polskiego (iPKO, Inteligo), BOŚ Banku, Millennium, Citi handlowego, ING Banku Śląskiego.

PIT tylko przez internet i do urny

W piątek Krajowa Administracja Skarbowa zdecydowała się na czasowe ograniczenie dostępu do swoich jednostek, w tym urzędów skarbowych województwa kujawsko-pomorskiego. Ograniczenie dostępu potrwa od 13 do 27 marca 2020 r.

Podatki będziesz mógł rozliczyć tylko na dwa sposoby:
- On-line poprzez Twój e-PIT, e-Deklaracje, e-PUAP,
- W urzędzie – poprzez wrzucenie deklaracji, pism, innych dokumentów do wystawionych urn. W tym przypadku bez potwierdzenia wpływu do urzędu.

Informacji podatkowych i celnych udziela również Krajowa Informacja Skarbowa pod następującymi numerami telefonów (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18):
- 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),
- 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).

Więcej na ten temat tutaj: Ograniczony dostęp do skarbówek! PIT tylko przez internet i do urny. Ograniczenie dostępu od 13 do 27 marca

Gdy potrzebny kontakt z Wojewódzkim Urzędem Pracy

- Uprzejmie informujemy, że w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 („koronawirusa"), w trosce o zdrowie Państwa i pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy, prosimy o kontakt z tut. Urzędem i załatwianie spraw przede wszystkim drogą telefoniczną oraz elektroniczną: poprzez e-mail, formularz kontaktowy, ePUAP lub system STOR (w tym KRAZ dla agencji zatrudnienia oraz RIS dla instytucji szkoleniowych) - podaje WUP w Toruniu. - Z uwagi na konieczność podejmowania działań o charakterze profilaktycznym, w sposób szczególny apelujemy o zachowanie powyższych zasad w sprawach dotyczących zasiłków po pracy za granicą.

Dane kontaktowe:

  • WUP Toruń, tel: +48 56 669 39 00 lub +48 56 669 39 01, e-mail: wup@wup.torun.pl,
  • Oddział WUP w Bydgoszczy, tel: +48 52 339 95 36 lub +48 52 339 95 37, e-mail: oddzial.bydgoszcz@wup.torun.pl,
  • Oddział WUP we Włocławku, tel: +48 54 411 21 40 lub +48 54 411 21 10, e-mail: oddzial.wloclawek@wup.torun.pl.

Większość spraw bankowych też można załatwić zdalnie

- Na przykład zlecać przelewy, ustawiać zlecenia i polecenia zapłaty, a także zakładać i likwidować lokaty. Niektóre banki dają także możliwość zdalnego zaciągania kredytów gotówkowych - można to wszystko przez aplikację w smartfonie lub na stronie banku - mówił infoWire.pl Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole.

Banki pozwalają też na założenie konta przez internet bez konieczności podpisywania papierowej umowy dostarczonej przez kuriera – może się to odbyć za pośrednictwem mobilnej aplikacji banku, którą trzeba zainstalować na smartfonie. Weryfikacja następuje za pomocą narzędzi biometrycznych, a umowę akceptuje się przez wpisanie przysłanego na telefon hasła (PIN-u).

Może to Cię też zainteresuje...

Również zakupy zrobisz w sieci

Jak wynika z opublikowanego w czwartek badania MullenLowe Mediahub „Wpływ epidemii na zachowania konsumentów”, pytani Polacy rzadziej będą decydować się na jazdę komunikacją miejską (23 proc.), zakupy w centrum handlowym (19 proc.) i spotkania ze znajomymi (17 proc.). 92 proc. nie zmieni zachowań w odniesieniu do sklepów osiedlowych. Częściej jednak będą dokonywać zakupów przez internet (10 proc.).

Internet daje ogrom możliwości, nie zapominaj jednak o zachowaniu ograniczonego zaufania. Korzystaj z oficjalnych stron. Nie klikaj w nieznane linki.

Flesz: Firmy w dużych tarapatach z powodu epidemii

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

F
Felczerka

Jak wrzucają pit-y do urn, to przecież razem z wirusami i zarażą pracowników, chyba, że je opróżnią po 3 tygodniach.

G
Gość

Siedzisz w domu, masz wolne?

Oglądaj bez reklam!

Zarejestruj się i Zrealizuj voucher, by przez 7 dni testować pakiet START za darmo!

KOD VOUCHERA:

7-DNI-NA-START

W dniach 13-16 marca wszyscy fani piłki nożnej będą mogli oglądać mecze PKO BP Ekstraklasy w Playerze bez ograniczeń! Przez wzgląd na wyjątkową sytuacją, która obecnie panuje w Polsce i Europie, platforma CANAL odkoduje najbliższą kolejkę rozgrywek polskiej ligi. Tym samym każdy kibic będzie mógł przeżywać sportowe emocje na żywo i bez opłat na platformie Player!

Player to nowa platforma wideo na żądanie, która umożliwia Ci oglądanie Twoich ulubionych seriali i filmów w dowolnym miejscu i czasie. W naszej ofercie posiadamy zarówno krajowe hity jak i zagraniczne nowości filmowe. Dodatkowo możesz obejrzeć kanały Na Żywo emitowane na antenie TVN, TTV lub topowe wydarzenia sportowe. Player dostępny jest na wielu urządzeniach – z Nami możesz włączyć swój ulubiony serial leżąc wygodnie na kanapie, ale też obejrzeć kanały na żywo w drodze do pracy!

Skorzystaj z promocji i zamów w Player pakiet HBO. Tylko 20 zł miesięcznie.

http://bit.ly/player-player

G
Gość

Sama sobie nie wychodź z domu i rób zakupy przez internet. Na bank w tej Bydgoszczy dostaniesz pod drzwi.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3