Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebieska Linia w Kujawsko-Pomorskiem. "W tych zgłoszeniach ciągle dominuje przemoc"

Grażyna Rakowicz
Konsultanci Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii nie prowadzą działań interwencyjnych. Jej celem, jest udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej. Ale po otrzymaniu informacji o możliwym występowaniu przemocy w rodzinie – zaraz reagują - mówi Krystyna Żejmo-Wysocka, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.
Konsultanci Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii nie prowadzą działań interwencyjnych. Jej celem, jest udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej. Ale po otrzymaniu informacji o możliwym występowaniu przemocy w rodzinie – zaraz reagują - mówi Krystyna Żejmo-Wysocka, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Andrzej Goiński
Jeśli znane jest miejsce przebywania rodziny, to Departament Spraw Społecznych i Zdrowia występuje do właściwego ośrodka pomocy społecznej z prośbą o sprawdzenie, w jakiej jest ona sytuacji. Często tego typu zgłoszenia, są anonimowe. Dzwoni sąsiad, bo za ścianą ciągle słyszy płacz i krzyki dzieci albo jest zaniepokojony ich wyglądem, bo zaniedbane czy ubrane nieodpowiednio do obowiązującej pory roku. Podobne sygnały dotyczą osób starszych - mówi Krystyna Żejmo-Wysocka, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Z jakimi sprawami zwracają się mieszkańcy regionu na Kujawsko-Pomorską Niebieską Linię?
W tych zgłoszeniach dominuje przemoc, tu od wielu lat nic się nie zmienia. Wobec dzieci, ale i innych domowników - na przykład kobiet, które są jej ofiarą ze strony swoich mężów czy partnerów. Proszą o wsparcie, bo – jak argumentują - są nie tylko ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej, ale i ekonomicznej. Z kolei mężczyźni zgłaszają alienację rodzicielską, bo matki ich dziecka ograniczają im - a tym samym zaburzają - relacje z ich dziećmi. Najczęściej ma to miejsce podczas rozwodów, separacji małżeństw czy rozstań nieformalnych par. Zdarzają się telefony dzieci, które skarżą się na przemoc ze strony swoich rodziców jak i osób, szukających pomocy dla uzależnionego od alkoholu czy narkotyków członka rodziny. Dzwonią również seniorzy. Oni często wskazują na przemoc ze strony swoich dzieci, po tym jak zapisali im na przykład gospodarstwo rolne czy swoje mieszkanie. Szukający wsparcia pytają też o to, jak umieścić rodziców w DPS-ie, jak założyć Niebieską Kartę. Przypomnę, że ma ona pomóc ofiarom przemocy w rodzinie. Aby ją założyć, nie trzeba być poszkodowanym – wystarczy zgłoszenie osoby, która jest zaniepokojona daną sytuacją.

800 154 030 – to bezpłatny numer telefonu Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii, na który można dzwonić codziennie od 17.00 do 21.00. Także w dni wolne od pracy i w święta

Dużo było takich zgłoszeń w 2022 roku?
Samych porad prawnych udzieliliśmy blisko 600, natomiast tych psychologicznych – 688. Mieliśmy łącznie 12 interwencji do MOPR-u i MOPS-u. Natomiast do biura K-P Niebieskiej Linii wpłynęło 45 zapytań policji, dotyczyły one między innymi ewentualnych sprawców przemocy w rodzinie.

Są te zgłoszenia i co dalej?
Chcę podkreślić, że konsultanci Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii nie prowadzą działań interwencyjnych. Jej celem, jest udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej. Ale po otrzymaniu informacji o możliwym występowaniu przemocy w rodzinie – zaraz reagują. Jeśli znane jest miejsce przebywania rodziny, to Departament Spraw Społecznych i Zdrowia występuje do właściwego ośrodka pomocy społecznej z prośbą o sprawdzenie, w jakiej jest ona sytuacji. Często tego typu zgłoszenia są anonimowe. Dzwoni sąsiad, bo za ścianą słyszy ciągle płacz i krzyki dzieci albo jest zaniepokojony ich wyglądem, bo są zaniedbane czy ubrane nieadekwatnie do obowiązującej pory roku. Podobne sygnały dotyczą osób starszych. Tu zgłaszający często podkreślają brak zainteresowania ze strony członków rodziny zdrowiem seniorów czy ich higieną osobistą. Na takie sygnały także reagujemy. Ale to nie wszystko, w sprawach rodzinnych zapewniamy mediacje.

W jakich?
W których należy unormować kontakty z dziećmi lub wnukami. Gdy chodzi o ustanowienie alimentów, władzy rodzicielskiej czy o wyznaczenie miejsca pobytu dziecka. Musimy pamiętać, że mediacje mają charakter dobrowolny i poufny, a ich celem jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego wszystkie strony konfliktu, a nie ustalenie kto ma rację. Nasi prawnicy, nie tylko udzielają porad telefonicznych odnośnie rozwiązań prawnych w konkretnych sytuacjach życiowych, ale pomagają przygotować pisma w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych. Sporządzają pisma procesowe dotyczące zabezpieczenia potrzeb finansowych rodziny (alimentacja). Także władzy rodzicielskiej, uregulowania kontaktów z małoletnimi po rozpadzie rodziny czy złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie. Konstruują odpowiedzi na pisma i zapytania sądowe. Dodatkowo oferujemy konsultacje psychologiczne - 20 godzin w miesiącu. Natomiast w tych najtrudniejszych przypadkach, czyli w sprawach karnych dotyczących znęcania się lub ustanowienia opieki nad dziećmi, zapewniamy w ramach Niebieskiej Linii zastępstwo procesowe kancelarii adwokackiej.

Jak duży zespół realizuje wszystkie te zadania?
W ramach K-P Niebieskiej Linii, dyżury realizuje pięcioro psychologów i pięcioro prawników, wybitnych ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. 800 154 030 – to bezpłatny numer telefonu Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii, na który można dzwonić codziennie od 17.00 do 21.00. Także w dni wolne od pracy i w święta. W tych godzinach są też możliwe spotkania osobiste, w siedzibie biura przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 73 w Toruniu. Natomiast dyżury prawnika i psychologa pod szyldem Telefonu Pogotowia dla Osób Doznających Przemocy Domowej, połączone z osobistym przyjmowaniem zainteresowanych, są codziennie od 17.00 do 21.00. Co ważne, prawnicy z Niebieskiej Linii pełnią dyżury w sześciu miastach województwa: Bydgoszczy, Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu, Inowrocławiu i Włocławku. Raz w miesiącu, po 5 godzin w każdym z tych miast. To zadanie od powstania Niebieskiej Linii realizujemy wspólnie z gminami województwa, które chcą pomagać osobom dotkniętym przemocą w rodzinie na podstawie zawieranych porozumień. W 2022 roku podpisało je 131 samorządów.

Dostępna jest też pomoc drogą mailową: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska