https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"W internecie każdy nienawidzi każdego". Hejt to przemoc psychiczna. Debata o przemocy z młodzieżą IV LO w Grudziądzu. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Pasis
Debata o przemocy z młodzieżą IV LO w Grudziądzu
Debata o przemocy z młodzieżą IV LO w Grudziądzu Aleksandra Pasis
- Nam jako młodym łatwiej dotrzeć do rówieśnika, który może być ofiarą przemocy - podkreśla Hubert Soliszewski z IV LO, młodzieżowy lider profilaktyki uzależnień. - Czasami zauważamy u kogoś siniki, a czasami takim sygnałem jest to, że taka osoba jest zamknięta, trzyma się poza grupą. Staramy się rozmawiać, zaoferować pomoc.

Spis treści

Do IV LO, które jest liderem wśród grudziądzkich szkół jeśli chodzi o młodzieżowych liderów profilaktyki uzależnień, a działa ich tu aż 10, przybyli specjaliści by wraz z młodzieżą poruszyć problem przemocy. Debata została zorganizowana w ramach trwającej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy".

Jeśli chodzi o młodzież, to zwłaszcza w dobie internetu, zwracają uwagę na hejt. - W internecie każdy nienawidzi każdego. Ludzie potrafią nawet dobre, pozytywne informacje, wydarzenia skrytykować. Z czego to wynika? Trudno powiedzieć czy to zawiść, zazdrość... - dodaje Hubert Soliszewski.

Hejt formą przemocy

Jak zauważa Elżbieta Raczkowska, dyrektor Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, hejt jest formą przemocy. - Każdy w swoim otoczeniu chce być akceptowany przy jednoznacznym zachowaniu swojej indywidualności. Gdy w sieci zaczyna się wyśmiewanie, postrzeganie kogoś jako gorszego zaczynamy mówić o przemocy psychicznej w postaci hejtu - dzieli się spostrzeżeniami dyrektor Raczkowska. - W dużej mierze dotyczy on młodych ludzi. Taka debata z licealistami jest bardzo potrzebna, aby dorośli usłyszeli ich głos i mogli go uwzględnić tworząc akty prawne mające za zadanie chronienie ich przed krzywdzeniem.

Uczennica IV LO podczas sondy na szkolnym korytarzu przyznała, że będąc jeszcze w podstawówce wiedziała o przemocy jakiej doznawał jej kolega. - Nie zrobiłam nic, a teraz żałuję. Trzeba było zareagować - przyznaje licealistka.

Coraz więcej krzywdzonych dzieci w Grudziądzu. Należy reagować. Nawet anonimowo

O tym jak ważna jest reakcja środowiska przekonują urzędnicy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, koordynatorki grup diagnostyczno - pomocowych w ramach procedury "Niebieskiej Karty": - Należy reagować.. Nie należy się bać. Nie pozostając obojętnymi możemy tylko pomóc, a nie zaszkodzić - apelują Justyna Skalska i Justyna Czarzasta, pracowniczki socjalne.

Aspirant Monika Miękiszak z grudziądzkiej policji wyjaśnia: - Jeśli mamy podejrzenie o tym, że komuś dzieje się krzywda zgłoszenia możemy dokonać też anonimowo. Dzwoniąc pod alarmowy numer 112 możemy zastrzec w rozmowie z operatorem, że nie chcemy podawać swoich danych. Zgłoszenie musi zostać przyjęte, a służby muszą zareagować. Jeśli decydujemy się podać personalia, to też nie należy się obawiać, że policjant jadący z interwencją ujawni je. Nie ma takiej możliwości. Dane zostają tylko i wyłącznie do wiadomości służb.

Z obserwacji pracowników socjalnych, a popartych statystykami policyjnymi, wynika że w ostatnim czasie w Grudziądzu rośnie liczba dzieci, wobec których jest stosowana przemoc. Wszczynanych jest więcej postępowań w ramach Niebieskiej Karty dotyczących małoletnich. Z danych Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu, wynika że w całym 2023 roku było ich 30, a do końca września 2024 roku już 23.

- Nadal spotykamy się z przeświadczeniem ludzi, że klaps nie jest formą bicia, a dozwoloną metodą wychowawczą. Od 2010 roku w Polsce kary cielesne wobec dzieci są zakazane - podkreśla Justyna Czarzasta z MOPR-u.

Dane grudziądzkiej policji pokazują skalę osób krzywdzonych:

w 2023 roku liczba doznających przemocy domowej to aż 233 osoby w tym:

  • 171 kobiet

  • 32 mężczyzn

  • 30 dzieci

do końca września 2024 roku liczba doznających przemocy domowej to aż 189 osób w tym:

  • 143 kobiety

  • 23 mężczyzn

  • 23 dzieci

Sprawcami znęcania się w zdecydowanej większości są mężczyźni: w 2023 roku było ich 197 (do końca września 2024 - 152), a kobiet 13 (do końca września 2024 - 12).

To warto wiedzieć:

Ofiary przemocy mają coraz większą wiedzę gdzie szukać pomocy

Justyna Skalska z MOPR-u zauważa też, że na przestrzeni lat świadomość społeczeństwa jest coraz większa. - Ludzie reagują, ale też osoby doznające przemocy mają coraz większą wiedzę i potrafią powiadomić odpowiednie służby, aby uruchomić pomoc - dodaje Justyna Skalska.

W ramach grup diagnostyczno - pomocowych działających w związku zakładanymi "Niebieskimi Kartami" prowadzone są skoordynowane działania służb: MOPR-u, dzielnicowych, przedstawicieli komisji alkoholowej, pedagogów, psychologa, pielęgniarki środowiskowej. - Wchodzimy w rodzinę, układamy dla niej plan pomocy. Informujemy o prawach, ale też podejmujemy działania interwencyjne wobec sprawców - wylicza formy wsparcia Justyna Skalska z MOPR-u. - Skoordynowane działania mają poprawić sytuację krzywdzonych dzieci, dorosłych.

Debata w IV LO o przemocy została zorganizowana w ramach kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", której wojewódzkim koordynatorem jest grudziądzkie "Homini". Inicjatorem było Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu przy współudziale IV LO, Ośrodka Profilaktyki Uzależnień Dzieci i Młodzieży, MOPR-u, policji.  

Niebieska Linia dla ofiar przemocy w rodzinie: 800 - 120 - 002

Ważne! Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie: „Niebieska Linia” 800-12-00-02. Jest czynna całą dobę. Dzwoniąc pod nr 800-120-002 uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Czytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska