Spis treści
Do IV LO, które jest liderem wśród grudziądzkich szkół jeśli chodzi o młodzieżowych liderów profilaktyki uzależnień, a działa ich tu aż 10, przybyli specjaliści by wraz z młodzieżą poruszyć problem przemocy. Debata została zorganizowana w ramach trwającej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy".
Jeśli chodzi o młodzież, to zwłaszcza w dobie internetu, zwracają uwagę na hejt. - W internecie każdy nienawidzi każdego. Ludzie potrafią nawet dobre, pozytywne informacje, wydarzenia skrytykować. Z czego to wynika? Trudno powiedzieć czy to zawiść, zazdrość... - dodaje Hubert Soliszewski.
Hejt formą przemocy
Jak zauważa Elżbieta Raczkowska, dyrektor Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego, hejt jest formą przemocy. - Każdy w swoim otoczeniu chce być akceptowany przy jednoznacznym zachowaniu swojej indywidualności. Gdy w sieci zaczyna się wyśmiewanie, postrzeganie kogoś jako gorszego zaczynamy mówić o przemocy psychicznej w postaci hejtu - dzieli się spostrzeżeniami dyrektor Raczkowska. - W dużej mierze dotyczy on młodych ludzi. Taka debata z licealistami jest bardzo potrzebna, aby dorośli usłyszeli ich głos i mogli go uwzględnić tworząc akty prawne mające za zadanie chronienie ich przed krzywdzeniem.
Uczennica IV LO podczas sondy na szkolnym korytarzu przyznała, że będąc jeszcze w podstawówce wiedziała o przemocy jakiej doznawał jej kolega. - Nie zrobiłam nic, a teraz żałuję. Trzeba było zareagować - przyznaje licealistka.
Coraz więcej krzywdzonych dzieci w Grudziądzu. Należy reagować. Nawet anonimowo
O tym jak ważna jest reakcja środowiska przekonują urzędnicy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, koordynatorki grup diagnostyczno - pomocowych w ramach procedury "Niebieskiej Karty": - Należy reagować.. Nie należy się bać. Nie pozostając obojętnymi możemy tylko pomóc, a nie zaszkodzić - apelują Justyna Skalska i Justyna Czarzasta, pracowniczki socjalne.
Aspirant Monika Miękiszak z grudziądzkiej policji wyjaśnia: - Jeśli mamy podejrzenie o tym, że komuś dzieje się krzywda zgłoszenia możemy dokonać też anonimowo. Dzwoniąc pod alarmowy numer 112 możemy zastrzec w rozmowie z operatorem, że nie chcemy podawać swoich danych. Zgłoszenie musi zostać przyjęte, a służby muszą zareagować. Jeśli decydujemy się podać personalia, to też nie należy się obawiać, że policjant jadący z interwencją ujawni je. Nie ma takiej możliwości. Dane zostają tylko i wyłącznie do wiadomości służb.
Z obserwacji pracowników socjalnych, a popartych statystykami policyjnymi, wynika że w ostatnim czasie w Grudziądzu rośnie liczba dzieci, wobec których jest stosowana przemoc. Wszczynanych jest więcej postępowań w ramach Niebieskiej Karty dotyczących małoletnich. Z danych Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu, wynika że w całym 2023 roku było ich 30, a do końca września 2024 roku już 23.
- Nadal spotykamy się z przeświadczeniem ludzi, że klaps nie jest formą bicia, a dozwoloną metodą wychowawczą. Od 2010 roku w Polsce kary cielesne wobec dzieci są zakazane - podkreśla Justyna Czarzasta z MOPR-u.
Dane grudziądzkiej policji pokazują skalę osób krzywdzonych:
w 2023 roku liczba doznających przemocy domowej to aż 233 osoby w tym:
171 kobiet
32 mężczyzn
30 dzieci
do końca września 2024 roku liczba doznających przemocy domowej to aż 189 osób w tym:
143 kobiety
23 mężczyzn
23 dzieci
Sprawcami znęcania się w zdecydowanej większości są mężczyźni: w 2023 roku było ich 197 (do końca września 2024 - 152), a kobiet 13 (do końca września 2024 - 12).
To warto wiedzieć:
Ofiary przemocy mają coraz większą wiedzę gdzie szukać pomocy
Justyna Skalska z MOPR-u zauważa też, że na przestrzeni lat świadomość społeczeństwa jest coraz większa. - Ludzie reagują, ale też osoby doznające przemocy mają coraz większą wiedzę i potrafią powiadomić odpowiednie służby, aby uruchomić pomoc - dodaje Justyna Skalska.
W ramach grup diagnostyczno - pomocowych działających w związku zakładanymi "Niebieskimi Kartami" prowadzone są skoordynowane działania służb: MOPR-u, dzielnicowych, przedstawicieli komisji alkoholowej, pedagogów, psychologa, pielęgniarki środowiskowej. - Wchodzimy w rodzinę, układamy dla niej plan pomocy. Informujemy o prawach, ale też podejmujemy działania interwencyjne wobec sprawców - wylicza formy wsparcia Justyna Skalska z MOPR-u. - Skoordynowane działania mają poprawić sytuację krzywdzonych dzieci, dorosłych.
Debata w IV LO o przemocy została zorganizowana w ramach kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", której wojewódzkim koordynatorem jest grudziądzkie "Homini". Inicjatorem było Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego w Grudziądzu przy współudziale IV LO, Ośrodka Profilaktyki Uzależnień Dzieci i Młodzieży, MOPR-u, policji.
Niebieska Linia dla ofiar przemocy w rodzinie: 800 - 120 - 002
Ważne! Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie: „Niebieska Linia” 800-12-00-02. Jest czynna całą dobę. Dzwoniąc pod nr 800-120-002 uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.
Czytaj także:
