Średnie minimalne wynagrodzenie nauczyciela zatrudnionego przez szkołę w Bydgoszczy, a prowadzoną przez miasto, wynosi w tym roku szkolnym 2446 złotych brutto. Tyle przeciętnie zarabia nauczyciel stażysta, który w szkole pracuje nie dłużej niż rok. Ten czas to jego przygotowanie do awansu na stopień nauczyciela kontraktowego.
Odpowiednio więcej zarabiają ci z większym doświadczeniem - pedagodzy kontraktowi, mianowani i dyplomowani. Ci ostatni stają się dyplomowani zwykle w wieku 35-37 lat. Samego wynagrodzenia minimalnego mogą mieć około 3 tysięcy złotych na rękę.
Średnia wyższa niż w karcie
(fot. Infografika Monika Wieczorkowska)
Barbara Fröhlich, wicedyrektorka Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta w Bydgoszczy, zauważa: - Średnioroczne wynagrodzenia brutto, określone ustawą Karta Nauczyciela, w 2010 roku wynosiły odpowiednio: dla stażysty - 2340 złote, dla nauczyciela kontraktowego - 2597, mianowanego - 3370, a dla dyplomowanego - 4306. Faktycznie jednak wypłacono im nieco wyższe kwoty. To znaczy, stażyście - 2342 złote, nauczycielowi kontraktowemu - 2780, mianowanemu - 3394, a dyplomowanemu - 4374.
Zatem wszyscy nauczyciele na wszystkich tych stopniach awansu zawodowego dostali pensje wyższe od poziomu określonego w ustawie Karta Nauczyciela. Miasto nie musiało więc wypłacać dodatków uzupełniających za ubiegły rok.
Wygląda więc na to, że bydgoscy nauczyciele nie zarabiają tak źle. W innych miastach regionu, takie dodatki były wypłacane, co oznacza, że tamtejsi pedagodzy pensje mieli niższe niż nasi.
Co o swoich pensjach mówią sami zainteresowani? Wypowiedzi nauczycieli przeczytacie Państwo w dzisiejszym, magazynowym wydaniu "Pomorskiej".
Czytaj e-wydanie »