MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedługo przeniesiemy się w rok 1809, a do miasta przyjedzie książę Poniatowski

Kamila Mróz
Inscenizacja wkroczenia wojsk napoleońskich do Torunia
Inscenizacja wkroczenia wojsk napoleońskich do Torunia fot. Lech Kamiński
W przyszłym tygodniu rozpocznie się dziewiąty toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Udowadnia on, że nauka, podana w atrakcyjny sposób, może być niezwykle pasjonująca.

W tym roku na jego miłośników, przyjeżdżających z całego regionu, czeka 170 imprez z 43 dziedzin naukowych.

Co stanie się z ziemią?
Na inaugurację festiwalu zapraszamy w czwartek 23 kwietnia o godz. 18.00 do Dworu Artusa na dyskusję panelową "Życia nic nie zmoże" .

- Obchodzimy Międzynarodowy Rok Astronomii, więc astronomia na festiwalu będzie królować. Podczas otwarcia festiwalu zastanowimy się nad ewentualnymi skutkami zderzenia większych obiektów kosmicznych z ziemią - mówi prof. Piotr Targowski, dyrektor programowy festiwalu.

Gościem imprezy będzie prof. Edward Bowell, który jest nie tylko odkrywcą "Planetoidy 12999 Toruń", ale także szefem zespołu śledzącego bieg ciał niebieskich zagrażających naszej planecie.

W sobotę o 20.00 na Starówce rozpocznie się "Zlot teleskopów wszelakich".
- Niektórzy mają teleskopy, inni lunety, więc chcemy wspólnie patrzeć w gwiazdy - wyjaśnia prof. Piotr Targowski.

Ciekawie zapowiadają się także inne propozycje. Np. monodram z "Opowieści o raku" Neli Dunn w wykonaniu Elżbiety Czerwińskiej z Teatru Polonia w Warszawie, a na jego kanwie dyskusja panelowa "Jak pomóc, gdy umiera dorosłe dziecko?" (piątek, Dwór Artusa, godz. 18.00). W panelu "Kryzys gospodarczy świata" wezmą udział nie tylko naukowcy, ale także praktycy biznesu - Wojciech Sobieszak (popularne "Płatki"), Janusz Niedźwiecki (Apator), Orgierd Dubownik (Budlex) -
Dwór Artusa, niedziela, godz. 15.00.

Kary dla żołnierzy

W sobotę od 11.30 przeniesiemy się w 1809 rok, kiedy w Toruniu przebywały władze Księstwa Warszawskiego. Zobaczymy defiladę wojska od Rynku Nowomiejskiego na Staromiejski, pokazy musztry i kar dla żołnierzy, przyjazd ks. Józefa Poniatowskiego (choć w rzeczywistości 200 lat temu go tutaj nie było), obrady rządu oraz inscenizację bitwy nad Wisłą.

Osobom zainteresowanym pseudonauką zapraszamy na wykład "Nauka, czyli a kręgach zbożowych w przyszłość" (sobota, Dwór Artusa, godz. 18.00).
Festiwal zakończy opera "Dydona i Eneasz" Henrego Purcella (niedziela, Baj Pomorski, godz. 18.00).

Przypominamy, że na część imprez obowiązują zapisy, a na niektóre także wejściówki - rozdawane będą 21 kwietnia w Dworze Artusa od godz. 16.00.

Wydarzenia festiwalowe jak zwykle organizują Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Urząd Miasta i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

Pełen program festiwalu: www.festiwal.torun.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska