Spis treści
Witamina D. Co to?
Witamina D często jest nazywana witaminą życia. Wszystko za sprawą tego, że oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu.
Witamina D wpływa m.in. na:
- stan kości i zębów, pobudzając wchłanianie wapnia i fosforu
- prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia
- prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego
- pracę mięśni
- ochronę przed nadciśnieniem, chorobami autoimmunologicznymi, chorobami serca, alergiami, anemią, cukrzycą czy nawet nowotworami
W grupie witamin D znajdują się: witamina D2 i witamina D3. Ponadto, w naszej skórze produkowany jest prekursor witaminy D3, który pod wpływem promieni słonecznych przekształca się w witaminę D3. W mniejszych ilościach witamina dostarczana jest wraz z jedzeniem.
Niedobór witaminy D: jak sprawdzić?
By sprawdzić poziom witaminy D w organizmie, należy pobrać niewielkie ilości krwi z żyły łokciowej. Można wykonać je w większości laboratoriów.
Statystyki pokazują, że niestety większość osób dorosłych nie ma prawidłowego poziomu stężenia witaminy D w organizmie. Optymalny poziom u osoby dorosłej wynosi między 31 a 70 ng/ml.
Takie badanie powinny wykonać szczególnie osoby należące do tzw. grup ryzyka. Wśród nich można wyróżnić małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby powyżej 60 roku życia, osoby mające małą ekspozycję na promienie słoneczne, np. pracujące w zamkniętych pomieszczeniach czy osoby z chorobami wątroby, niewydolnością nerek lub przewlekłą zapalną chorobą jelit.
Objawy niedoboru witaminy D
Niedobór witaminy D dotyka wiele osób. Niektóre objawy takiego deficytu bywają szczególnie uporczywe. Jeżeli zauważy się je u siebie, należy udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania.
Objawy niedoboru witaminy D
- ciągłe zmęczenie i wyczerpanie fizyczne
- częste infekcje
- bóle kości i pleców
- wypadanie włosów
- bóle mięśni
- zaburzenia depresyjne
- powolne gojenie ran
Co więcej, długotrwały niski poziom tej witaminy może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Może bowiem dojść do chorób kości (osteoporoza, zapalenie kości i chrząstki), chorób układu sercowo-naczyniowego, osłabienia mięśni czy chorób układu autoimmunologicznego, chorób zakaźnych, astmy, rozwoju przewlekłego zapalenia dziąseł czy nawet rozwoju nowotworów.
Witamina D: w czym jest? Jak uzupełnić niedobór?
Witamina D w dużej mierze jest syntezowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Z tego też powodu często podkreśla się, że jej najlepszym źródłem jest słońce. W Polsce niestety pogoda przez znaczną część roku nie pozwala na pozyskiwanie tego składnika. W takich sytuacjach warto suplementować witaminę D za pomocą tabletek lub płynów. Zanim jednak się na to zdecydujemy, należy skonsultować to ze swoim lekarzem.
Ponadto, niektóre produkty spożywcze także zawierają w sobie ten składnik. Co prawda, stężenie witaminy D w pożywieniu jest zwykle niewielkie, ale i tak dobrze jest sięgać po takie jedzenie, które pomoże uzupełnić zapotrzebowanie na nią.
W jakich produktach można znaleźć witaminę D? Co warto jeść? Dowiedz się tego, sprawdzając galerię!
