Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektórzy będą musieli zwrócić świadczenie pielęgnacyjne wraz z odsetkami. ZUS wyjaśnia, kiedy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Zainteresowanie nowym świadczeniem wspierającym na Pomorzu i Kujawach, podobnie jak w całej Polsce, jest ogromne. W styczniu w kraju do Wojewódzkich Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności wpłynęło 80 tys. wniosków. W naszym regionie było ich 5046
Zainteresowanie nowym świadczeniem wspierającym na Pomorzu i Kujawach, podobnie jak w całej Polsce, jest ogromne. W styczniu w kraju do Wojewódzkich Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności wpłynęło 80 tys. wniosków. W naszym regionie było ich 5046 Wojciech Gadomski / Polskapresse
W styczniu mieszkańcy regionu złożyli 5046 wniosków o nowe świadczenie wspierające. Lepiej pilnować, by okres jego pobierania nie pokrywał się z innymi świadczeniami, bo trzeba będzie zwracać pieniądze z odsetkami.

Skontaktowała się z nami bydgoszczanka, która opiekuje się niepełnosprawnym, leżącym, dorosłym synem.

- Jestem opiekunem prawnym syna. Zamierzam wnioskować dla niego o świadczenie wspierające, bo sam nie jest w stanie wypełnić wniosku, a tym bardziej go złożyć. Ja pobieram zasiłek pielęgnacyjny. Co w sytuacji, gdy będzie pokrywał okres pobierania przeze mnie zasiłku pielęgnacyjnego na syna z jego nowym świadczeniem wspierającym? Czy będzie musiała zwrócić zasiłek? - dopytuje nasza Czytelniczka.

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, wyjaśnia, że jeśli wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego zostanie złożony przez osobę z niepełnosprawnością lub osobę upoważnioną do jej reprezentowania, a opiekun osoby z niepełnosprawnością jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, to wypłata świadczenia przez organ gminy zostanie wstrzymana z mocy prawa.

Kiedy trzeba będzie zwracać świadczenie pielęgnacyjne?

Natomiast gdy pokrywa się okres, za który opiekun osoby z niepełnosprawnością pobierał z organu gminy świadczenie albo zasiłek należny opiekunowi z okresem, za który ZUS przyzna osobie z niepełnosprawnością świadczenie wspierające, to opiekun, który pobrał zasiłek z gminy, będzie musiał zwrócić to świadczenie do gminy wraz z odsetkami.

- By uniknąć takich sytuacji, we wniosku o świadczenie wspierające na formularzu SWN można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia tak, aby okresy pobierania obu świadczeń się nie pokrywały. W ten sposób można uniknąć konieczności zwracania nienależnie pobranych środków - mówi Krystyna Michałek.

Jak dodaje, wnioskodawca może również wycofać wniosek o świadczenie wspierające także po przyznaniu świadczenia. W takim przypadku przyznane prawo do świadczenia wspierającego zostanie uchylone, a jeżeli doszło do wypłaty, wnioskodawca będzie zobowiązany do zwrotu pobranego świadczenia wspierającego.

Ile wniosków o świadczenie wspierające złożono w Kujawsko-Pomorskiem?

Tymczasem zainteresowanie nowym świadczeniem wspierającym na Pomorzu i Kujawach, podobnie jak w całej Polsce, jest ogromne. W styczniu w kraju do Wojewódzkich Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności wpłynęło 80 tys. wniosków. W naszym regionie było ich 5046.

W WZON w Bydgoszczy apelują, by w pierwszej kolejności o świadczenie wspierające wnioskowały osoby, które mają największą potrzebę wsparcia ze względu na znaczną niepełnosprawność.

- Prosimy też, by do wniosku załączać wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli chodzi o orzeczenie o niepełnosprawności, to nie wysyłajmy kilku, tylko jedno. Ważne, by było to orzeczenie aktualne - mówi Paweł Bednarski, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy.

Nie przegap

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska