MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy oddają Polsce migrantów. W tym tygodniu przekażą nam 43 cudzoziemców

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Straż Graniczna: W tym tygodniu z Niemiec do Polski trafi 43 cudzoziemców, w następnym kolejne 16 osób
Straż Graniczna: W tym tygodniu z Niemiec do Polski trafi 43 cudzoziemców, w następnym kolejne 16 osób fot. Twiter/@Straz_Graniczna
Po złożeniu w Polsce wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, wyjechali do Niemiec. Teraz strona niemiecka odsyła ich do kraju, w którym składali wniosek. - W tym tygodniu do Polski trafi 43 cudzoziemców, w następnym kolejne 16 osób - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, por. Anna Michalska.

Jak przekazała por. Anna Michalska, większość z cudzoziemców, którzy zostaną przekazani Polsce przez stronę niemiecką, przekroczyła nielegalnie granicę z Białorusi do Polski. - Takich osób zidentyfikowano w całej Europie już ponad 1,5 tys. - powiedziała Michalska.

Dodała, że przekazanie cudzoziemców odbędzie się w ramach tzw. procedur Dublin III, czyli na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 604/2013 z 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca.

Nie są pozostawieni bez kontroli

- Nie jest tak, jak niektórzy próbują sugerować, że cudzoziemiec, który dostanie się nielegalnie do Polski, złoży wniosek ochronę międzynarodową i potem samowolnie oddali się do innego państwa, już nas nie interesuje. Jeżeli Polska jest pierwszym krajem wjazdu na teren UE i tu cudzoziemiec złoży wniosek, lub jeżeli też Polska jest pierwszym krajem nielegalnego wjazdu na teren UE, to osoby takie są zawracane do Polski - powiedziała Michalska.

Dodała, że realizacja wspomnianego rozporządzenia była przez ostatnie miesiące wstrzymana, ze względu na trwający w Ukrainie konflikt zbrojny. - Od sierpnia br. procedury zostały wznowione. Przekazania ze stroną niemiecka odbywają się droga lądową i lotniczą w wyznaczonych placówkach SG. Całość koordynowana jest przez Zarząd do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej - zaznaczyła.

Skąd pochodzą cudzoziemcy?

Z informacji Straży Granicznej wynika, że najliczniejsze obywatelstwa wśród zapowiedzianych przekazań to m.in.: Syria (16 os.) i Afganistan (13 os.), a także pojedyncze osoby m.in. z Iraku, Somalii, Chin, Iranu i Tanzanii.

- Najliczniejszą grupę stanowią cudzoziemcy, którzy złożyli na terytorium Polski wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, następnie cudzoziemcy, którzy mieli ważną wizę wydaną przez Polskę oraz osoby, które przekroczyły granicę w sposób nielegalny z innego państwa do Polski, a następnie do Niemiec - powiedziała.

Dodała, że tylko w 2022 roku w całej Europie zidentyfikowano już 1 538 cudzoziemców, którzy w swoich nielegalnych podróżach mają tzw. ślad polski i mogą zostać przekazani przez państwa członkowskie UE na terytorium Polski.

- To przede wszystkim osoby, które ubiegały się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium Polski i miały oczekiwać w ośrodkach otwartych na rozpatrzenie tych wniosków przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Cudzoziemcy planowani do przekazania do Polski to głównie obywatele Iraku - 786 osób, oraz Afganistanu - 278 osób - poinformowała Michalska.

Rozporządzenie Dublin III

Rzeczniczka SG zaznaczyła, że na podstawie przepisów Dublin III Polska jest zobowiązana do przyjmowania na swoje terytorium cudzoziemców z innych państw członkowskich. Przepisy te określają, który kraj unijny jest odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosku azylowego, przy jednoczesnym zastosowaniu zasady wskazania państwa pierwszego wjazdu.

- Tak zwane transfery dublińskie dotyczą osób, których wniosek azylowy powinien być rozpatrywany w innym kraju unijnym niż ten, w którym osoba ta obecnie przebywa. Rozporządzenie Dublin III reguluje m.in. terminy przewidziane na wystąpienie z wnioskiem do odpowiedzialnego państwa członkowskiego o przejęcie osoby oraz terminy, w jakich to państwo powinno udzielić odpowiedzi na otrzymany wniosek - powiedziała Michalska.

Dodała, że do Polski zawracanych jest sporo osób z uwagi na położenie geograficzne naszego kraju - Polska jest bowiem państwem granicznym strefy Schengen - i traktowaniem przez obywateli państw trzecich terytorium RP, jako strefy tranzytowej do innych państw UE.

- Cudzoziemcy, którzy nie są w posiadaniu wymaganych dokumentów, chcąc wjechać na terytorium państw członkowskich UE korzystają z prawa złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Próbując przedostać się do innego państwa członkowskiego cudzoziemcy naruszają procedurę uchodźczą i opuszczają terytorium Polski, a następnie - w przypadku ujawnienia przed organami migracyjnymi - są odsyłani w ramach procedury dublińskiej - wyjaśniła Michalska.

Dodała, że zgody na przyjęcie cudzoziemców z innego państwa członkowskiego są udzielane przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, natomiast Straż Graniczna jest odpowiedzialna za realizację przyjęć cudzoziemców na terytorium RP.

mm

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niemcy oddają Polsce migrantów. W tym tygodniu przekażą nam 43 cudzoziemców - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska