Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemieckie bomby i niewybuchy na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy

(WM)
Messerschmitt BF-109 to najczęściej spotykany w muzeach model niemieckiej maszyny.
Messerschmitt BF-109 to najczęściej spotykany w muzeach model niemieckiej maszyny. Materiały agencyjne polskapress
Wojskowe Zakłady Lotnicze musiały wezwać saperów, bo podczas rozbudowy trafiono na interesujące historyczne ciekawostki, w tym bomby.

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 przy Szubińskiej wciąż się rozbudowują. Dwa dni temu, podczas budowy jednej z bram na ich terenie operator koparki zaczął wykopywać niewybuchy. - Było rzeczywiście takie zgłoszenie - potwierdza Przemysław Słomski z zespołu prasowego bydgoskiej Komendy Wojewódzkiej Policji. - Oczywiście, jest tak, że przy okazji wojskowi saperzy zawsze sprawdzają przyległy do miejsca znalezienia niewypałów teren.

Przeczytaj także: W regionie unieważniono 15 egzaminów na prawo jazdy

Szukali i znaleźli. Wczoraj rano policjanci znów zostali wezwani na teren WZL nr 2. Pierwsze plotki głosiły, że wykopano kokpit od samolotu myśliwskiego. Nie potwierdziły się...

- Znaleziono działka lotnicze, niemieckie ćwiczebne bomby betonowe oraz głowicę silnika lotniczego, prawdopodobnie od Messerschmitta - mówi Daniel Ciechalski, rzecznik prasowy WZL nr 2. Zdjęć nie pozwolono nam zrobić. - Przy ostatnich pracach to nie jest pierwsze takie znalezisko - mówi Ciechalski. - Przedmioty właśnie znalezione w dużej części są zalane betonem, wykorzystano je jako rodzaj podbudowy.

Niebezpiecznymi znaleziskami zajęli się saperzy z jednostki w Chełmnie.

Przypomnijmy, że nie jest to jedyne w ostatnim czasie ciekawe znalezisko w Bydgoszczy. Niedawno do bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych trafiły niemieckie bomby ćwiczebne. Są wykonane z... betonu. Zostały odnalezione w lasach przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie podczas II wojny światowej działały niemieckie zakłady, działające na potrzeby hitlerowskich sił powietrznych.

Po oczyszczeniu i konserwacji, osiem bomb ćwiczebnych, wyprodukowanych w latach czterdziestych ubiegłego wieku, będzie można oglądać w Muzeum Wojsk Lądowych. Są w tak dobrym stanie, że mają zachowaną oryginalną farbę, a niektóre także napisy eksploatacyjne.

***
Sprawdź prognozę pogody - kujawsko-pomorskie

źródło: TVN Meteo Active /x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska