Torunianka, Irena Hajncel nie może się już doczekać końca wakacji. Przewiduje, że właśnie w sierpniu dostanie odpowiedź z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest osobą niedowidzącą, a jej wniosek dotyczył dofinansowania zakupu specjalistycznego czytaka, dzięki któremu będzie mogła słuchać lektora czytającego ukochane książki. - Czytam bardzo dużo, stary sprzęt już się wyeksploatował, a nie stać mnie na samodzielny zakup czytaka - mówi pani Irena.
Kobieta śmieje się, że gdyby była młodsza wnioskowałaby także o dofinansowanie całego komputera ze specjalnym ekranem i skanerem. - Młodsi znajomi z Polskiego Związku Niewidomych bardzo licznie się o to starają, bo kogo stać na to, by wydać 20 tys. zł? A komputer to dzisiaj narzędzie nauki i pracy, a nie luksus. Taki sprzęt zwłaszcza niepełnosprawnym bardzo ułatwia życie. Pozwala żyć pełnią życia - dodaje pani Irena.
Sprzęt dofinansowany przez PFRON służy nie tylko wnioskodawcom. Teresa Grodzicka w tym roku też czeka na nowy czytak. - Jestem wolontariuszką w hospicjum przy parafii Miłosierdzia Bożego. Na dyżury zawsze zabieram urządzenie do czytania. Chorzy bardzo sobie to cenią - mówi pani Teresa.
Katarzyna Kowalska, bibliotekarka z toruńskiego Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych pierwszy raz skorzystała z pomocy PFRON-u 11 lat temu. Dzięki komputerowi dostosowanemu do potrzeb osoby ze słabym wzrokiem mogła się dalej dokształcać. W 2006 roku trafił do niej nowy sprzęt - komputer z dużym ekranem, skaner i drukarka. Z własnej kieszeni kobieta wydała na to ok. 1,5 tys. zł. - W przyszłym roku miną trzy lata i znowu będę mogła ubiegać się o podobną pomoc. Procedury są uciążliwe, ale warto się starać, bo inaczej nie mogłabym sobie na taki sprzęt pozwolić - mówi pani Kasia.
W tym roku PFRON ma znacznie okrojony budżet w całym kraju. Dopiero, gdy rozpatrzy wszystkie wnioski, będzie mógł zdecydować, jakie wsparcie dać niepełnosprawnym. Do tej pory do kujawsko-pomorskiego oddziału funduszu wpłynęło 115 wniosków w ramach programu "Komputer dla Homera" i 125 w programie "Pegaz 2003", który pomaga m.in. w zakupie i naprawie wózków inwalidzkich. - Z wieloletniego doświadczenia wynika, iż największa liczba wniosków wpływa do oddziału w ostatnich dniach przyjmowania. Pomimo zmian w kryteriach programów, spodziewamy się znacznie większej liczby wniosków - mówi Aleksandra Gierej, dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału PFRON.
Szczegółowe informacje o zasadach przyznawania pieniędzy można znaleźć na stronie www.pfron.org.pl.