Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawny czeka na progu, czyli można składać wnioski do MOPS

(pio)
Krzysztof Kranz dostał dofinansowanie z MOPS. Za otrzymane fundusze przystosował wtedy m.in. łazienkę do swoich potrzeb.
Krzysztof Kranz dostał dofinansowanie z MOPS. Za otrzymane fundusze przystosował wtedy m.in. łazienkę do swoich potrzeb. Andrzej Muszyński
O prawie 30 procent mniej niż rok temu dostał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej na indywidualną pomoc osobom niepełnosprawnym. Teraz średnio co 20. wnioskodawca otrzymuje takie wsparcie.

Krzysztof Kranz, urzędnik z Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta, po nieudanym skoku do wody w 1992 roku, porusza się na wózku. Skorzystał z dofinansowania wypłacanego przez MOPS.

- Od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy czekałem około dwóch lat - opowiada pan Krzysztof. - Przeznaczyłem je na remont łazienki: montaż kabiny prysznicowej bez progów, specjalne uchwyty przy sedesie i zlew, pod który swobodnie mogę podjechać wózkiem. Fachowcy zamontowali mi też drzwi balkonowe zamykane od zewnętrznej strony.

Przeczytaj również: Niepełnosprawni nie muszą być zamknięci w domach!

Orzeczenie tu się liczy
Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, orzeczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy albo o grupie inwalidzkiej mogą starać się o dofinansowanie wydatków na tzw. łamanie barier architektonicznych, w komunikowaniu się lub technicznych. Architektonicznymi mogą być posadzki antypoślizgowe, likwidacja progów, schodołazy. Wśród technicznych znajdują się testery kolorów dla niewidomych, a dla niesłyszących - sygnalizatory świetlne informujące o tym, że ktoś dzwoni do drzwi. Są i bariery w komunikowaniu się, choćby fax dla niesłyszących albo komputery przystosowane do potrzeb ludzi niedosłyszących.

Osoby mogą dostać maksymalnie 80 procent dofinansowania poniesionych wydatków. Nie muszą wpłacać 100 procent kwoty zakupu, bo MOPS - na podstawie zawartej umowy - ureguluje swoją część kosztów.

Z roku na rok Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznaje mniej pieniędzy na indywidualną pomoc dla niepełnosprawnych.

- O ile od kilku lat nie zmienia się pula funduszy na działalność warsztatów terapii zajęciowej wynosząca 3,4 miliona złotych, o tyle obniża się kwota przyznawana na pozostałe zadania na pomoc niepełnosprawnym - mówi Wiesław Wiśniewski, kierownik Działu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w MOPS. - Dwa lata temu PFRON przyznał nam na nie 4 miliony, w zeszłym roku - 3 miliony, a w tym dostaliśmy 2,2 miliona.

To jednak kropla w morzu potrzeb. - Na 309 wniosków złożonych na likwidację barier architektonicznych w 2010 roku, 17 zostało rozpatrzonych pozytywnie - informuje Wiśniewski.

Największe szanse na dofinansowanie mają osoby po amputacjach oraz te na wózkach inwalidzkich.

MOPS dysponuje jednak pieniędzmi na dofinansowanie do zakupu przedmiotów ortopedycznych. Chodzi głównie o kule, wózki inwalidzkie, chodziki, aparaty słuchowe, protezy (oprócz zębowych) czy peruki.

Dokumenty należy składać na bieżąco w MOPS przy ul. Ogrodowej 9 w Śródmieściu, tel. 52 321 10 20. Formularze można pobrać ze strony internetowej www.mopsbydgoszcz.pl.

Przedstawiciele PFRON w Warszawie zapowiadają jeszcze przed wakacjami dodatkową pulę m.in. dla bydgoszczan. Kolejna transza ma być w drugiej połowie roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska