- Jesteśmy już zaprzyjaźnieni z kadrą i studentami - stwierdził burmistrz Andrzej Nawrocki, na otwarciu wystawy poplenerowej w ogrodzie przy muzeum im. St. Noakowskiego. Właśnie odebrał z rąk prof. Lecha Wolskiego, prodziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK, medal 200-lecia Wydziału Sztuk Pięknych. Otrzymali je również Roman Chmielewski i Janusz Chmielewski, znani w Nieszawie, m.in. z działalności sponsorskiej, właściciele przedsiębiorstw oraz Ryszard Lewandowski, kierownik nieszawskiego muzeum .
Przed laty bywali tu studenci różnych akademii, ale ostatnio tradycje tych plenerów podtrzymują młodzi artyści i ich opiekunowie z Torunia. Nie da się ukryć, że dwutygodniowy pobyt jest imprezą kosztowną. Na szczęście jego uczestnicy mogą liczyć na zaprzyjaźnionych sponsorów i władze Nieszawy. Stąd te medale - dowód wdzięczności uczelni za pomoc materialną przy organizowaniu plenerów.
W tym roku do Nieszawy przyjechali studenci wydziału malarskiego oraz grafiki i konserwacji. - Inspirowała nas jak zawsze urokliwa Nieszawa oraz jej wielki syn, malarz i architekt, Stanisław Noakowski - powiedział opiekun artystyczny pleneru, prof. Mieczysław Ziomek.
Ogród przy muzeum ożył w to środowe popołudnie - tłum zwiedzających podziwiał prace młodych artystów. Widok miasta z bobrownickiego brzegu, kościół, prom, łodzie... Aczkolwiek nie brakowało dysput, co artysta miał na myśli i jaki też to zakątek naszego miasta pokazał...**
Nieszawskie klimaty
jm

Pejzaże, nieszawskie zakątki - miasto uwiecznione na płótnie.
Od kilkunastu lat przyjeżdżają do Nieszawy studenci wydziałów malarskich akademii artystycznych. W tym roku po raz kolejny na malarski plener przyjechali studenci prof. Mieczysława Ziomka z UMK w Toruniu.