https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła historia i ciekawe zabytki. Taka jest Izbica Kujawska leżąca na południowo-wschodnich rubieżach naszego województwa

Marek Weckwerth [email protected] tel. 052 3263184
Na wzgórzu w Izbicy Kujawskiej stoi gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Miasteczko może pochwalić się także innymi zabytkami.
Na wzgórzu w Izbicy Kujawskiej stoi gotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Miasteczko może pochwalić się także innymi zabytkami. fot. autor, infografika J. Chamier-Gliszczyński
Gotycki kościół na wzgórzu wyznacza centrum Izbicy Kujawskiej, jest też najcenniejszym zabytkiem tego miasteczka. Warto je ująć w planach wrześniowych wycieczek.

Informacja

Informacja

Nie ma tu oficjalnego punktu informacji turystycznej, ale wystarczy odwiedzić Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej przy ul. Narutowicza lub zatelefonować pod numer 054/ 28 65 193, 503 192 438. Pracownicy udzielą wszelkich informacji.

Herbem Izbicy jest krzyż na zielonym wzgórzu, być może na tym samym, na którym od średniowiecza wznosi się świątynia pw. Wniebowzięcia NMP. Herb nawiązuje do najstarszej pieczęci miejskiej z roku 1534. Może też sama nazwa miejscowości wywodzi się od izby w chałupie, w której odbywały się spotkania starszyzny. Tego nikt nie wie. Dość powiedzieć, że pierwsze źródła wymieniają pod datą 1252 nazwę "isthbycze sive sramby".

Prawa miejskie (magdeburskie) Izbica uzyskała w roku 1394 z rąk króla Władysława Jagiełły, staraniem niejakiego Macieja i jego brata, szlachciców i właścicieli miejscowości.

Bardzo możny fundator
Pierwszymi patronami izbickiego kościoła parafialnego byli święci Florian i Mateusz, zaś fundatorem możny ród Adwańców, który władał okolicznymi ziemiami już od XI stulecia. Kościół wzniesiono w XV wieku.

Do naszych czasów zachował jego gotycki charakter, choć widoczne są też późniejsze ingerencje budowlane: kruchtę, zakrystię i dzwonnicę dobudowano na początku XX wieku, zaś kilka lat później północną kaplicę, nieco nawiązującą architektonicznie do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.
Nie zachowało się oryginalne wyposażenie świątyni. Ołtarz główny zdobi obraz Matki Bożej Izbickiej zwany "Coronata".

Kościół ewangelicki bez drzwi i okien
Niemały zachwyt zwiedzających wzbudza kościół poewangelicki, wzniesiony w latach 1906-1909 w stylu eklektycznym z elementami rzadkiego na naszych ziemiach neogotycku angielskiego.

Niestety, ta cenna świątynia pozbawiona jest wyposażenia oraz okien, niszczeje. Jeszcze kilka lat temu był tutaj ołtarz, ambona i marmurowa chrzcielnica. Obiekt jest własnością prywatną.

Rzut oka na zabytek wystarczy - potem już szukamy następnego.

Bożnica po wojnie jak magazyn
Bożnaca to także obiekt mocno zaniedbany, choć mniej zdewastowany, jest jednak zamknięty. Zbudowano ją jeszcze w połowie XIX wieku.

Niemcy wywieźli do obozów zagłady niemal całą żydowską społeczność Izbicy, uratowała się tylko jedna osoba. Zniszczono też cmentarz żydowski.

- Odkupiłem kilkanaście macew pochodzących z tego cmentarza. Chciałbym stworzyć lapidarium- mówi Adam Myrta, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Warto wiedzieć, że po wojnie synagoga wykorzystywana była również jako magazyn i sklep meblowy.
Dopiero w roku 2000 została przekazana gminie żydowskiej z Wrocławia.

Izbica - Zagrodnica
To dawna podizbicka miejscowość, dziś w granicach miasta. Stoi tu dwór szlachecki, który na skutek wielokrotnych remontów zatracił pierwotny charakter.

Od połowy XVIII wieku należał do Skarbków - dziedziców izbickich. Przez osiem lat mieszkała w nim Tekla Krzyżanowska - matka Fryderyka Chopina. Urodziła się w roku 1782 w folwarku Długie pod Izbicą.

Pustynka
Historia miejsca, w którym wznosi się drewniany kościół na tzw. Pustynce w pobliżu Izbicy (przy drodze nr 269) sięga czasów pogańskich.

Świątynię wzniesiono w XVI wieku. Później mieszkali w niej pustelnicy. Z XVIII stulecia pochodzą znajdujące się w kościele drewniane rzeźby. Po wojnie zdewastowany zabytek został odbudowany. Na terenie przykościelnym znajduje się kilka ocalałych zabytkowych nagrobków.

Dojazd
Izbica ma bezpośrednie połączenie PKS z Włocławkiem, Toruniem, Radziejowem, a także z Poznaniem, Kołem i Przedeczem.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska