Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe odkrycie pod Inowrocławiem. Mamy kujawski Stonehenge?

(dan)
Zdjęcie lotnicze Borkowa wykonane 1 maja 2012 roku
Zdjęcie lotnicze Borkowa wykonane 1 maja 2012 roku Łukasz Oliwkowski
Czy ziemia w Borkowie kryje fascynujące neolityczne obserwatorium astronomiczne? Do takich wniosków dochodzi Łukasz Oliwkowski, nauczyciel Zespołu Szkół Katolickich w Inowrocławiu.
Interpretacja zdjęcia autorstwa Łukasza Oliwkowskiego. W środku okręgów pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego.
Interpretacja zdjęcia autorstwa Łukasza Oliwkowskiego. W środku okręgów pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego. Łukasz Oliwkowski

Interpretacja zdjęcia autorstwa Łukasza Oliwkowskiego. W środku okręgów pozostałości grodziska wczesnośredniowiecznego.
(fot. Łukasz Oliwkowski)

O badaniach prowadzonych przez uczniów drugiej gimnazjalnej klasy medialnej Zespołu Szkół Katolickich w Inowrocławiu już pisaliśmy. Wspólnie z Łukaszem Oliwkowskim badali oni grodziska zlokalizowane wokół Inowrocławia, w tym to w Borkowie.

Dotąd powszechna była opinia, że w Borkowie znajdowało się grodzisko pierścieniowate i pełniło funkcje obronne wobec Inowrocławia.

Inowrocław. Odkryto ślady średniowiecznych umocnień obronnych

W trakcie analizy zdjęć lotniczych, które powstały na potrzeby szkolnego projektu, ich autor Łukasz Oliwkowski doszedł do interesujących wniosków.

- Lotnicza perspektywa ujawniła nowe zaskakujące fakty. Wokół szczątków grodziska roślinność zdradza istnienie dużego kręgu, wyraźnie wykonanego niegdyś przez człowieka. W pewnych miejscach, od południa, widać też ślad drugiego pierścienia. Ślady te mają kilkunastokrotnie większą średnicę niż grodzisko, na którym koncentrowano się wcześniej - zauważa Łukasz Oliwkowski.

Uważa, że nie muszą to być wcale ślady fos wokół grodziska, ale tak zwany rondel, czyli neolityczna świątynia lub obserwatorium astronomiczne.

- Byłyby to więc ślady konstrukcji mającej nawet 7000 lat. Ostatnio głośno było o odkryciu dwóch podobnych obiektów w Polsce: w Pietrowicach Wielkich oraz w Wenecji koło Biskupina, gdzie Włodzimierz Rączkowski z UAM w Poznaniu dostrzegł charakterystyczne kształty także z lotu ptaka. Wcześniej uważano, że tego typu budowle, starsze niż słynny Stonehenge, nie występowały na terenach naszego kraju - dodaje Oliwkowski.

Archeologiczna tajemnica na Rybim Rynku w Bydgoszczy [zobacz zdjęcia]

- W Gosech w Niemczech potwierdzono, że neolityczne budowla tam odkryta służyła rolnikom jako obserwatorium astronomiczne. Czy tak też było na czarnoziemnych polach Borkowa? Jeśli te hipotezy potwierdziłyby się, mielibyśmy zaraz za granicami miasta relikty najstarszej budowli w Polsce, kujawskie Stonehenge - wyznaje.

Zaznacza jednak, że tego typu hipotezy muszą być potwierdzone przez badania archeologiczne. Tymczasem nigdy jeszcze ich w tym miejscu nie prowadzono.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska