Zobacz wideo: Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży.
Sukces III LO Inowrocław
Do konkursu zgłoszono 130 projektów z całej Polisji. Dotyczyły one promowania nieznanych „skarbów” małych miejscowości oraz działań edukacyjnych z tym związanych.
- Dokładnie mówiąc, chodziło o niespopularyzowane wartości kulturowe miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców. Podkreślano rolę działań, które udało się zrealizować, mimo skrajnie nieprzychylnych warunków związanych z pandemią - tłumaczy dr Łukasz Oliwkowski, nauczyciel z III LO Inowrocław.
Wyróżnione „Trapezy i łzy” otrzymały 47 punktów na 50 możliwych. Warto dodać, że projekt ten jest jedynym na liście laureatów przedsięwzięciem z województwa kujawsko-pomorskiego.
Przypomnijmy, że inowrocławski projekt dotyczył popularyzacji niezwykłych znaków przeszłości w pobliżu Inowrocławia – śladów "długich domów" sprzed 6000 tysięcy lat (ten fenomen historii i przyrody jest być może najrozleglejszym śladem neolitu w Polsce) i grobowców megalitycznych w Łojewie (jeden z nich jest dotąd największym obiektem neolitycznym w kraju).
- Do współpracy zaproszono nie tylko młodzież licealną, ale również naukowców z kilku uczelni w kraju. Przed zamknięciem szkół zdążono zrealizować między innymi serię wykładów i warsztaty artystyczne. Wydano książkę „Trapezy i łzy. Kształty najdawniejszej kultury powiatu inowrocławskiego”, której promocję połączono z finałem projektu we wrześniu i zaprezentowano w auli III LO. Poza częścią teoretyczną – obszernym esejem – znalazły się w książce również opowiadania uczniów, dialog humanistyczny i prace plastyczne - relacjonuje Łukasz Oliwkowski.
Nad całością przedsięwzięcia czuwało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu (patronem honorowym był Starosta Inowrocławski – pani Wiesława Pawłowska). Patronat naukowy objął Wydział Archeologii UAM w Poznaniu, współpracowano także z dyrektorem Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – Marcinem Woźniakiem. Pomysłodawcą, koordynatorem projektu i redaktorem książki był dr Łukasz Oliwkowski z III LO.
Warto dodać, że jeden z efektów projektu – filmy wykonane dronem – znaleźć można w sieci („Neolityczne domy w pobliżu Inowrocławia” i „Megality inowrocławskie”):
