Węże-dusiciele na drzewach w Polsce
Tylko jeden polski wąż tak potrafi - informują Lasy Państwowe. W Polsce występują cztery gatunki węży, w tym jeden dusiciel, który potrafi doskonale się wspinać po drzewach.
Węże Eskulapa są bardzo pożyteczne, niejadowite, objęte ochroną ścisłą i bardzo rzadkie. - Spotkać węża Eskulapa to jak wygrać w totka - komentują Internauci a Lasy Państwowe potwierdzają: - Takie spotkanie to niezapomniane przeżycie! Prędzej się żubra spotka czy niedźwiedzia niż tego rzadkiego węża.
Jest bardzo pożytecznym, niejadowitym, objętym ochroną ścisłą i bardzo rzadkim gatunkiem węża.
Węże dusiciele na drzewach w Polsce. Zobaczcie ich zdjęcia w poniższej galerii.:
Węże w polskich lasach! "Ten rzadki gatunek potrafi doskonal...
Węże w lasach w Polsce
W Polsce występują cztery gatunki węży, w tym jeden dusiciel. Mowa o wężu Eskulapa, który nie dość, że jest jedynym dusicielem, to jeszcze potrafi doskonale wspinać się po drzewach - informują Lasy Państwowe.
Umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. Zdjęcia takiego wspinającego się węża zrobił Edward Marszałek, rzecznik prasowy krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
Cechą charakterystyczną tego gatunku jest również dziewięć dużych łusek na głowie. I - jak widać na zdjęciach - gatunek ten osiąga całkiem pokaźne rozmiary, gdyż długość jego ciała może dochodzić nawet do 2 m.
Węże dusiciele w Polsce. Gdzie można je znaleźć?
Obecnie w Polsce ten gatunek węża dusiciela występuje w Bieszczadach. Polska populacja Eskulapa (Zamenis longissimus) jest szacowana na ponad 100 osobników. Paradoksalnie na spadek populacji wpłynęło zniknięcie z Bieszczad ludzkich osad, gdyż węże te trzymały się blisko domostw. Tam mogły wygrzewać się na murkach, składać jaja (od 2 do nawet 21) w kompostownikach, a także polować na gryzonie, którymi głównie się żywią (oprócz tego polują też na jaszczurki czy zjadą jaja ptasie).
Węże dusiciele w Polsce. Czy są groźne dla ludzi?
Wprawdzie - jak podają Lasy Państwowe - wąż ten nie jest jadowity, ale w swoje ofiary najpierw przytrzymuje zębami, a później wokół nich się owija.
Wąż Eskulapa jest zupełnie niegroźny dla człowieka.
Węże Eskulapa to piękne i niegroźne gatunki. Nie kąsają, gdyż nie posiadają zębów jadowych. Gdy złapią ofiarę, którą jest mały ssak np. mysz, owijają się wokół niej, duszą i dopiero potem połykają. Nie zrobią niczego złego człowiekowi, a ponieważ jest ich w Polsce bardzo mało, wymagają ochrony czynnej i pomocy, by przetrwać - informują Lasy Państwowe.
Uspokajamy, węże Eskulapa nie są groźne dla ludzi. Najchętniej preferuje leśne polany, prześwietlone lasy liściaste i skalne doliny rzek z wystawą południową. Bardzo często zasiedla łąki, kompost, stare cmentarze czy zabudowania gospodarcze. Chętnie wspina się na drzewa, nawet na wysokość kilku metrów. Jest gatunkiem niejadowitym i bardzo łagodnym, dla człowieka zupełnie niegroźnym. Żywi się drobnymi ssakami, gadami, płazami i ptakami.
Żeby zachować istniejącą populację i zwiększyć liczebność tego gada konieczna jest ochrona polegająca, m.in. na wykaszaniu łąk, odkrzaczaniu skarp, budowie kopców (miejsce rozrodu dla węży) z trocin i pozostawienie złożonych w sterty gałęzi.
Grzybobranie 2020. Wysyp grzybów, rekordowe zbiory w lasach ...
