Spis treści
Wynagrodzenie brutto i netto znacznie się różnią. I choć na papierze (w umowie) mamy kwotę stała wynagrodzenia to na konto często wpływają nam różne sumy.
Przeczytaj: Tych osób nie można zwolnić według Kodeksu Pracy. Te osoby są chronione przez prawo
Wynagrodzenie brutto i netto
Wynagrodzenie brutto jest to całkowita płaca jaką otrzymuje pracownik przed odliczeniem podatków oraz składek. Na pensję brutto składa się:
wynagrodzenia netto,
składka na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i zdrowotne),
zaliczka na podatek dochodowy.
To właśnie podatek dochodowy może sprawić, że nasza wypłata w grudniu będzie niższa.
Te osoby mogą dostać niższą wypłatę w grudniu
W galerii poniżej sprawdźcie co wpływa na wysokość naszego wynagrodzenia i czemu może być niższe w grudniu:
Wynagrodzenie za pracę
Pracodawca ma obowiązek wypłacania wynagrodzenia za pracę za każdy przepracowany miesiąc. Może to zrobić najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca. Termin wypłaty w danym zakładzie pracy jest stały ustalony w umowie bądź regulaminie.
Wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymuje pracownik musi być taka jaką ustalono w umowie o pracę, mogę jednak wynikać pewne różnice w wypłacie netto.
Zarobki w Polsce
W nowym rokiem po raz kolejny zmieni się minimalne krajowe wynagrodzenie. Osoby, które aktualnie zarabiają 4300 złotych brutto (najniższa krajowa w Polsce obowiązująca od 1 lipca 2024 roku) dostaną podwyżkę do 4666 złotych brutto w styczniu 2025 roku. Wraz ze wzrostem najniższej krajowej często wzrosną też pensje innych pracowników. Nie jest to jednak norma narzucona prawnie. Pracodawca zmuszony jest tylko do podnoszenia wynagrodzenia do płacy minimalnej. W praktyce oznacza to, że osoby zarabiające o kilkaset złotych więcej nie otrzymują podwyżki, a to powoduje spłaszczenie wynagrodzeń w naszym kraju.
Płacę minimalną pobiera w Polsce już blisko 3,5 miliona osób. To przede wszystkim osoby zatrudnione w małych prywatnych firmach, ale także pracownicy produkcyjni czy pracownicy wielu sklepów, restauracji.
Według danych z Głównego Urzędu Statystycznego zarobki powyżej 10 tysięcy złotych osiąga około 6-8% Polaków.