MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Perseidów 2014 - spadające gwiazdy. Dziś rój meteorów [12.08.2014]

JCHG
Oprócz Perseidów dziś o 21.47 na niebie widoczny będzie przelot stacji kosmicznej.
Oprócz Perseidów dziś o 21.47 na niebie widoczny będzie przelot stacji kosmicznej. JCHG
Perseidy, nazywane również Łzami św. Wawrzyńca, a popularnie spadającymi gwiazdami, są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów. Możemy je podziwiać co roku w sierpniu, kiedy Ziemia w swojej wędrówce wokół Słońca przecina wstęgę "kosmicznego pyłu" pozostawionego przez kometę Swifta-Tuttle'a.

Efekt świetlny powstaje, gdy rozpędzone drobiny wpadają w ziemską atmosferę i ulegają spaleniu. Pierwsze zjawiska pojawiają się na niebie już pod koniec lipca, ale dzisiejszej nocy czeka nas prawdziwa kumulacja - w idealnych warunkach w ciągu godziny można zobaczyć nawet sto spadających gwiazd.

- Żeby obserwować Perseidy, wystarczy tylko położyć się na łące i patrzeć w górę - mówi Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego Planetarium. - Meteory będą przecinały całe niebo, choć będziemy mieć wrażenie, że wylatują z jednego miejsca na sferze niebieskiej, gdzie znajduje się gwiazdozbiór Perseusza - stąd zresztą ich nazwa.

Obserwacje może utrudnić Księżyc bliski pełni, który świeci bardzo silnie i przyćmiewa najsłabsze Perseidy. Dobra wiadomość jest taka, że to rój, który obfituje w tzw. bolidy. To bardzo jasne meteory, które rozświetlają niebo i pozostawiają po sobie snop iskier. Największą aktywność Perseidy będą przejawiać do 13 sierpnia, ale także po tym terminie można z powodzeniem je oglądać.

Zobacz także: Perseidy 2014. 12 sierpnia noc spadających gwiazd [zobacz wideo]
W związku z atrakcjami, jakie serwuje nam sierpniowe niebo, warto wybrać się do astrobaz w całym regionie, które zapraszają na zajęcia i obserwacje, także po zmierzchu. - Będziemy podziwiać Perseidy, a także - przy użyciu teleskopów - tzw. obiekty głębokiego nieba: galaktyki i mgławice - mówi Eugeniusz Mikołajczak, koordynator astrobazy w Inowrocławiu. - Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet jeśli będzie kilkadziesiąt osób. Mam nadzieję, że pogoda nam dopisze. Jeśli tak, sądzę, że wspólne patrzenie w niebo skończy się późno w nocy.

Zobacz także: Perseidy 2014. Kiedy i gdzie obejrzeć rój meteorów?

Do astrobazy w Inowrocławiu na wieczorną obserwację sierpniowego nieba można wybrać się jutro w godz. 21-23. W Brodnicy - 18 i 25 sierpnia w godz. 19.30-21.30; w Dobrzyniu nad Wisłą w piątki od 22 do 1; w Jabłonowie Pomorskim w każdą środę od godz. 20 do 22; w Kruszwicy w najbliższy czwartek od godz. 21 do północy; w Radziejowie we wtorki i czwartki między godz. 21 a 23; w Świeciu: dziś, 16, 19, 23, 26, 30 sierpnia od 21.30 do 23; w Unisławiu w każdą środę od 18 do 21, a w Żninie we wtorki i piątki od 22 do 23.

Na dzisiejszy wieczór specjalną atrakcję przygotowało obserwatorium w podtoruńskich Piwnicach. W programie zwiedzanie ośrodka oraz obserwacja maksimum roju Perseidów. Początek o godz. 21. Wstęp: 15 zł. Kto nie zdoła ruszyć się z domu, może oglądać Perseidy w internecie. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "Perseids live" z pewnością łatwo trafimy na stronę z relacją na żywo.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska