- Jakie są powody i konsekwencje tej decyzji? - pytała przed podjęciem uchwały radna Aleksandra Szałwińska.
Skarbnik Powiatu Małgorzata Chojnacka wyjaśniła, że chodzi m.in. o kwestie finansowe. - Został powołany, by mógł świadczyć usługi zewnętrzne. Jednak jego dochody własne w ubiegłym roku wynosiły zaledwie 4% - informuje Pani Skarbnik.
Bardzo niski udział z przychodów własnych zakładu niepokoi. Ustawa o finansach publicznych mówi, że dotacje przedmiotowe nie powinny przekraczać 50%. Tu stanowią 96%.
Zakład zajmował się także m.in. refakturowaniem usług. Szukał wykonawców na zlecone przez powiat prace, a następnie wystawiał starostwu fakturę. Budzi to watpliwości Regionalnej Izby Obrachunkowej i specjalistów przeprowadzających audyt dla powiatu.
Radny Filip Szreter dopytał o kwestie odliczania przez zakład VAT-u. - Zakład budżetowy nie może odliczać sobie VAT-u. Jedyny wyjątek był kilka lat temu, kiedy zakupionych zostało sporo nowych urządzeń - mówi Małgorzata Chojnacka.
W zamian zakładu powołano jednostkę budżetową. Przejmie ona majątek, pracowników, środki finansowe, ale także należności i zobowiązania PZDiT. - Nie będzie roszad, nie planujemy zwolnień - zapewnia wicestarosta Franciszek Gutowski.
Główną zmianę jeśli chodzi o formę działalności jest to, że nie będzie ona wykonywała zewnętrznych usług, a zadania od powiatu będzie dostawała w formie zlecenie. - Utrzymanie jednostki będzie leżało po stronie powiatu. W budżecie trzeba zabezpieczyć środki na jej działalność - wyjaśnia skarbnik Powiatu.
Za likwidacją zakładu i powołaniem jednostki głosowało 10 osób, sześciu radnych wstrzymało się od głosu. Likwidacja PZDiT nastąpi na koniec sierpnia. Od początku września będzie Funkcjonował Zarząd Dróg Powiatowych.