Pensja w Wojsku Polskim jest uzależniona od stanowiska, korpusu oraz stopnia. Marcowe podwyżki dotyczą też Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), co jest ważnym aspektem, biorąc pod uwagę, że WOT to jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Zarobki żołnierzy - pensje brutto i netto
Mundurowi nie odprowadzają składek na ZUS, gdyż ich emerytury pochodzą z MON. Z ich pensji brutto odliczane są tylko składka zdrowotna i podatek dochodowy. To oznacza, że w ich kieszeniach zostaje więcej zł netto niż pracownikom spoza mundurówki opłacających ZUS w pełnej wysokości.
Zobaczcie, jakie są obecnie pensje żołnierzy brutto i netto na konkretnych stopniach. Szczegółowa tabela w poniższej galerii.
Emerytura dla żołnierza wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru za 25 lat służby wojskowej i wzrasta o 3 proc. za każdy dalszy rok tej służby.
Dodatki dla żołnierzy
Podczas służby czynnej, żołnierze otrzymują także dodatki. Są to m.in. dodatki za długoletnią służbę, świadczenie motywacyjne, mundurówki, trzynastki, dodatki funkcyjne oraz dodatki za udział w misjach.
Mundurowi otrzymują także świadczenie mieszkaniowe, które jest uzależnione od lokalizacji. Na Kujawach i Pomorzu największe „mieszkaniówki” mogą otrzymać wojskowi służący w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu i Grudziądzu.
Mundurowi WOT, którzy nie są żołnierzami zawodowymi, otrzymują dodatkowo dodatek za tzw. gotowość.
