Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowalijki w Kujawsko-Pomorskiem pod lupą inspekcji ochrony roślin. Można jeść bezpiecznie?

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobiera próbki z około 70 gatunków roślin. W pierwszym etapie z upraw nowalijek (sałaty, rzodkiewki, szczypiorku, naci pietruszki, cebuli dymki, młodej marchewki), niemniej jednak inspektorzy mogą pobierać inny asortyment dostępny wczesną wiosną na polu lub pod osłonami.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobiera próbki z około 70 gatunków roślin. W pierwszym etapie z upraw nowalijek (sałaty, rzodkiewki, szczypiorku, naci pietruszki, cebuli dymki, młodej marchewki), niemniej jednak inspektorzy mogą pobierać inny asortyment dostępny wczesną wiosną na polu lub pod osłonami. Paweł Dubiel
Coraz doskonalszy sprzęt badawczy wychwytuje każdą drobinkę substancji, której nie wolno stosować w uprawach. Nowalijki w bieżącym sezonie nie budzą zastrzeżeń.

W trakcie całego sezonu wegetacyjnego Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa pobiera próbki z około 70 gatunków roślin. - W pierwszym etapie z upraw nowalijek (sałaty, rzodkiewki, szczypiorku, naci pietruszki, cebuli dymki, młodej marchewki), niemniej jednak inspektorzy mogą pobierać inny asortyment dostępny wczesną wiosną na polu lub pod osłonami – zaznacza PIORiN. - Analizy obejmują badania pod kątem pozostałości około 480 substancji czynnych, wchodzących w skład środków ochrony roślin.

Ponad 200 próbek w Kujawsko-Pomorskiem

W bieżącym sezonie wegetacyjnym w całym kraju PIORiN pobierze 4000 próbek. - W Kujawsko-Pomorskiem ponad dwieście, nowalijki stanową część – informuje Aleksandra Wanta, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. - Jeśli chodzi o wykrywalność pozostałości środków ochrony roślin, co rok jesteśmy na tym samym poziomie. To poziom akceptowalny, przyjmowany przez Polską Normę, czyli poziom bezpieczny.

PIORiN różnicuje nieprawidłowości. - Znajdujemy związki, których nie powinno być, ale na bardzo małą skalę, do trzech miejsc po przecinku. Są to np. związki niedopuszczone do stosowania w danej uprawie, np. w uprawie pomidora tak, ale ogórka już nie – wyjaśnia Aleksandra Wanta. - Jest jeszcze inna forma nieprawidłowości, to poziom przekraczający najwyższą dopuszczalną pozostałość i od kilku lat w skali województwa kujawsko-pomorskiego oscyluje on między 1 a 2 procent.

Aleksandra Wanta zwraca uwagę na to, że na wyniki wpływają coraz dokładniejsze metody badawcze: - Z roku na rok sprzęt jest udoskonalany, metody są tak czułe, że wychwycą każdą drobinkę. Wystarczy drobne zanieczyszczenie, niedokładnie umyty sprzęt, błąd ludzki. W wynikach analiz pojawiają się czasem niespodzianki, np. substancje abstrakcyjne w uprawie, jak środki stosowane przez samorządy do zwalczania komarów lub muszek owocowych. Jednak każdy przypadek trzeba wyjaśnić.

Mandat, utrata dopłat, kolejne kontrole

W razie udowodnienia nieprawidłowości, producent rolny może mieć poważne kłopoty. - Zaczynamy od sprawdzenia okoliczności, ewidencji zabiegów ochrony roślin, szukamy przyczyny – podkreśla Inspektor. - Jeśli producent ponosi winę, stosujemy grzywnę w formie mandatu, z reguły od dwustu do tysiąca złotych. Powiadamiamy też o sprawie sanepid i Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która może zredukować rolnikowi dopłaty. Jeśli od czasu do czasu nieprawidłowości pojawiają się u danego producenta, kontrolujemy go w kolejnych latach.

Do tej pory w całym kraju PIORiN pobrała 71 próbek nowalijek (ogórków i pomidorów spod osłon, rzodkiewki, sałaty, pieczarek, szczypiorku, cebuli dymki, naci pietruszki i rabarbaru). - I tylko w jednym przypadku stwierdzono nieprawidłowości – informuje Inspekcja.

- Reasumując, nowalijki można jeść bezpieczne i nie tylko nowalijki, bo w ciągu roku badamy ogromny katalog roślin – zaznacza Aleksandra Wanta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska